Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Smak zdrowia. Siła tradycji

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Olejarnia Zagłoby
fot. wł. Olejarnia Zagłoby Mariusz Roszkowski
fot. materiały prasowe

Naturalne, ekologiczne produkty, to coś za czym większość z nas tęskni w dobie wszechobecnych produktów przetworzonym. Na przeciw oczekiwaniom wychodzi Mariusz Roszkowski. W Olejarni Zagłoby, oleje są tłoczone tradycyjną metodą, dzięki czemu zachowują szereg wartości odżywczych.

Olejarnia Zagłoby, której właścicielem jest Mariusz Roszkowski, to rodzinna manufaktura, w której produkowane są prozdrowotne oleje jadalne. Wszystkie oleje produkowane na miejscu, są nierafinowane, czyli pozyskiwane z wykluczeniem wysokiej temperatury – stąd ich inna nazwa, czyli olej „tłoczony na zimno”. To najstarsza, a zarazem najbardziej naturalna metoda pozyskiwania oleju. Nierafinowane oleje kwalifikuje się do żywności prozdrowotnej, czyli inaczej funkcjonalnej. Nie sposób wymienić ich zalet. Ich regularne spożycie przyczynia się do opóźnienia lub zahamowania takich schorzeń jak m.in. otyłość, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, a także może opóźnić proces starzenia się organizmu. Olej nierafinowany posiada również wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydanty oraz chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

fot. wł. Olejarnia Zagłoby Mariusz Roszkowski
fot. wł. Olejarnia Zagłoby Mariusz Roszkowski /
fot. materiały prasowe

W Olejarni Zagłoby, znajdziemy dobrze nam znane, popularne oleje takie jak rzepakowy czy słonecznikowy. Jednakże roślin, z których można wytwarzać olej jest znacznie więcej. W portfolio olejarni możemy znaleźć m.in. olej z wiesiołka, rydzowy, z orzecha włoskiego, lniany, z ostropestu czy zyskującej coraz większą popularność konopi. Dodatkowo właściciel, Mariusz Roszkowski regularnie organizuje pokazy tłoczenia oleju, gdzie każdy może przyjść i zobaczyć na własne oczy, jak od zarania dziejów aż po dziś dzień jest tłoczony olej tradycyjną metodą. Olejarnię Zagłoby można spotkać na wielu wydarzeniach na terenie całego kraju, gdzie Mariusz Roszkowski, pasjonat i znawca naturalnych metod tłoczenia, organizuje degustacje różnych gatunków olei, aby każdy mógł poznać ich smak oraz właściwości odżywcze każdego z nich. Właściciel posiada również rozległą wiedzę o olejach spożywanych w staropolskich domach oraz tradycji olejarstwa w Polsce, którą chętnie dzieli się z innymi.

fot. wł. Olejarnia Zagłoby Mariusz Roszkowski
fot. wł. Olejarnia Zagłoby Mariusz Roszkowski /
fot. materiały prasowe

W portfolio Olejarni Zagłoby znajdziemy nie tylko oleje. Na stronie internetowej możemy zakupić również tradycyjne, naturalne przetwory takie jak konfitury, wszelkiego rodzaju wysokiej jakości miody oraz syropy i herbaty. Dostępne są również kosmetyki naturalne, starannie tworzone z wysokiej klasy olejów oraz roślin.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://regionalne-produkty.pl/

Olejarnia Zagłoby Mariusz Roszkowski

Mikułowice 336

28-100 Busko Zdrój

Martyna Papiernik