Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Biznes, prawo i finanse w jednym

Ten tekst przeczytasz w 6 minut
logo wm
Fot. materiały prasowe

Firma Wealth Management Services Sp. z o.o. od lat z powodzeniem pomaga swoim klientom rozwiązywać problemy prawne i odnajdywać się w trudnych sytuacjach życiowych. Ważną część działalności stanowi edukacja społeczeństwa w kwestiach związanych z sukcesją. W rozmowie dla Panoramy Gospodarczej Prezes Zarządu Magdalena Nowak.

Zaufanie to podstawa

Magdalena Nowak, Prezes Zarządu Wealth Management Services Sp. z o.o.
Magdalena Nowak, Prezes Zarządu Wealth Management Services Sp. z o.o. /
LIDIA SKUZA /
Fot. materiały prasowe

Wealth Management Services Sp. z o.o. oferuje swoje usługi zarówno dla osób prywatnych, jak i posiadających swoje firmy. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i współpracy z wieloma podmiotami, firma prowadzona przez Magdalenę Nowak oferuje rozwiązania nawet dla najbardziej złożonych problemów ich klientów. Wealth Management Services tworzy kompleksowe indywidualne plany sukcesji, przygotowując swoich klientów na każdą możliwą okoliczność, a poprzez każdorazowe indywidualne podejście do sprawy klienci wiedzą, że ich interesy są powierzane odpowiednim specjalistom. Firma może pochwalić się szerokim spektrum spraw, które prowadzi − rozpoczynając od tych rodzinnych, przez bankowe (włącznie z kredytami frankowymi i odzyskiwaniem nienależnie pobranych środków), a kończąc na odpowiedziach na pozwy, ugodach i mediacjach. Usługi są połączone z edukacją klientów, pokazywaniem im ich praw. Klienci indywidualni to głównie sprawy rodzinne, testamenty, spadki, odpowiedzi na pozwy – alimenty, rozwody, sprawy bankowe i pozabankowe. Również upadłość konsumencka i restrukturyzacja firm i gospodarstw rolnych.

Przewaga nad konkurencją

W dzisiejszych czasach, przy wzmożonej rywalizacji między firmami o zdobyciu klienta decydują detale. „Doświadczenie, kompetencje i ujednolicone działanie sprawiają, że ludzie nie boją się nam zaufać. Nie działamy schematycznie i nie popadamy w rutynę, każda sprawa jest indywidualna i takiego podejścia wymaga” - mówi Prezes Magdalena Nowak. Doradztwo sukcesyjne poprzedzone rozrysowaniem mapy sytuacji, sprawy testamentowe, zabezpieczanie małoletnich, weryfikacja umów klientów - to tylko niewielka część usług, na które mogą liczyć klienci Wealth Management Services. Dzięki elastycznemu podejściu i otwarciu na współpracę, firma prowadzona przez Magdalenę Nowak współpracuje ze sprawdzonymi kancelariami prawnymi. Osoby, które mają kredyty we frankach szwajcarskich mogą liczyć na analizę umowy podpisanej z bankiem, szybki proces. Efektem finalnym jest zakończenie umowy i rozliczenie z bankiem. Firmom oferujemy przekształcenia, zastrzeganie znaku, RODO i audyt dokumentacji w przedsiębiorstwie oraz jej korekty a także uczestniczenie np. w negocjacjach kontraktów wspierając obsługa prawną.

Ważność sukcesji

W obecnej nomenklaturze sukcesja jest pojęciem rozumianym jako przekazanie kierowania firmą przez założyciela (właściciela) swojemu następcy. Nie jest to krótki proces, ponieważ może on trwać latami, a jego finalizacja może mieć miejsce za naszego życia lub po śmierci. Sukcesja (nie mylić z wykupieniem polisy na życie!) staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej osób. Dlaczego? Ponieważ należy pamiętać, że jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka jawna są w szczególności narażone na poniesienie konsekwencji z powodu braku sukcesji. Najprostszy przykład? Śmierć właściciela firmy może sprawić, że firma przestanie istnieć. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że dopiero zakończenie sprawy spadkowej sprawi, że środki zgromadzone na kontach firmowych i osobistych zostaną odblokowane, a w tym czasie kredyty czy leasingi są postawione w stan natychmiastowej wymagalności. W praktyce oznacza to, że należy spłacić leasingowany sprzęt, a w przypadku braku spłaty podlega zwrotowi i powoduje kolejne koszty, którymi obciążeni są spadkobiercy. Musimy pamiętać o tym, że nikt nie jest nieśmiertelny a także, że choroba potrafi „wyłączyć” człowieka z jej prowadzenia. Dzisiaj należy zadbać o kwestie, których finalne efekty będą widoczne w przyszłości. Spektrum naszej pomocy obejmuje zakres podatków, finansów, prawa oraz psychologii. Zespół osób pochylających się nad sukcesją u klienta składa się ze świetnie wykształconych specjalistów, którzy dzięki swojej wiedzy, chęci pomocy i zaangażowaniu sprawiają, że ten proces staje się łatwiejszy. Odpowiednio przygotowany plan sukcesji daje możliwość spojrzenia na firmę z innej niż dotychczas perspektywy. Finalnie może to pozytywnie wpłynąć na jej funkcjonowanie już w momencie wprowadzania wyżej wspomnianego planu. „Znane polskie przysłowie „mądry Polak po szkodzie” nie wzięło się znikąd, ale ja zdecydowanie wolę odpowiednio wcześniejsze zabezpieczenie się na każdą ewentualność i okazanie mądrości przed ewentualnymi niepożądanymi zdarzeniami” - mówi Magdalena Nowak.

Jeśli nie sukcesja to co?

Nasze działania to nie tylko unieśmiertelnianie biznesu, czasem musimy go przygotować do zamknięcia i rozliczenia z fiskusem, bo na przykład nie ma komu go przekazać, lub młodsze pokolenie nie jest zainteresowane przejęciem firmy. Często Nestorzy (bo tak nazywamy osoby które chciałyby przekazać swój biznes) nie zwracają uwagi na to, że ich dzieci poszły w zupełnie innym kierunku. Czasem jest tak, że klient nie wiedząc co zrobić mówi – ustanowię „zarządcę sukcesyjnego”. Owszem jest to rozwiązanie ale na krótką metę. Dlaczego? Otóż „zarządca sukcesyjny” jest zgodnie z ustawą powoływany na max.2 lata, zaś po przejściu spraw spadkowych wygasa. I wtedy okazuje się, że w ogóle nie można prowadzić już firmy a się nic z nią nie zrobiło. Pojawia się podatek VAT do zapłaty i może dojść do sytuacji takiej, gdzie zamknięcie firmy i jej rozliczenie doprowadzi do utraty całego majątku – to jeden z przykładów a takich mam wiele. Proszę pamiętać o tym, że działania jakie wykonujemy to szeroko pojęta zmiana – zmiana w zarządzaniu, zmiana w odpowiedzialności, w dotychczasowym systemie pracy. Jednocześnie wchodząc do firmy analizujemy umowy – ubezpieczeniowe – ich zasadność i czy zadziałają, to czy na pewno wystarczą. Nie „robimy sukcesji” sprzedając umowy polis na życie! To szeroko pojęte działanie – analiza prawno – podatkowo – finansowa, szukanie oszczędności, zmiana struktur, zmiana systemu zarządzania, analiza umów kredytowych i przede wszystkim oddzielanie majątku prywatnego od firmowego co jest często mylnie odbierane u osób prowadzących  jednoosobowe działalności gospodarcze. Tam jest wszystko w „jednym kotle” – majątkiem prywatnym odpowiada się za firmowy, „firma” jeśli nie ma rozdzielności małżeńskiej jest majątkiem wspólnym, etc. Można by długo o tym mówić..

Szeroko zakrojona pomoc innym 

Wynika ona poniekąd z „życiowego doświadczenia”, które sprawiło, że sprawy rodzinne, sądy stały się wyznacznikiem rozwoju biznesu. Sama przeszłam rozwody, pozbawianie władzy rodzicielskiej, unieważnianie ślubu kościelnego. Aktualnie od 2019r. walczę z ZUS o rentę dla syna po śmierci byłego męża – sprawa ponownie trafiła do Warszawy do Sądu. Jeśli zajdzie potrzeba również Strasburg. Tak się składa, że batalie jakie toczymy dla klientów z każdym kolejnym dodają doświadczenia i rozwiązań, których wcześniej nie było. Jedną ze ścieżek rozwoju jest chociażby Mediacja – jestem nie tylko Mediatorem Sądowym wpisanym na listę mediatorów Sądu Okręgowego w Białymstoku, ale także przeszłam certyfikację Krajową. Mediacje nie są popularne a wbrew pozorom o wiele bardziej skracają sprawy sporne i strony rozstają się w miarę przyjaznych relacjach. To, że od 28 lat pracuję z ludźmi pomaga mi zupełnie inaczej patrzeć na ich problemy – stojąc „z boku” jestem w stanie dostrzec rozwiązania, których oni nie widzą. Kto na przykład wie, że sprawę rozwodową w zakresie określenia miejsca pobytu dzieci, alimentów i opieki nad małoletnimi można załatwić ugodą, którą później Sąd zatwierdza? Albo spory z pracownikami gdzie często sprawy sądowe trwają tyle czasu, że pracownik już dawno podjął zatrudnienie gdzie indziej, druga strona też już chce spór zakończyć i wystarczy przyjść do mnie i wszystkie ustalenia spisać na ugodzie zatwierdzanej następnie w ciągu kilku dni przez Sąd. Rozwiązanie tańsze, szybsze i dające większą satysfakcję niż wieloletnie procesy. Owszem zdarza się, że np. zamiast mediacji należy skierować sprawę do Sądu, bo w relacjach pomiędzy rodzicami widać przemoc psychiczną, finansową czy fizyczną i wtedy biegli psychologowie wykazują jakie dewiacje czy zaburzenia występują w rodzinie i wyrok odbierający dziecko np. matce sprawia, że dziecko wydostaje się spod przemocy – tak, takie sytuacje również mieliśmy na naszym koncie. Pomagamy wielu osobom, nie ma znaczenia czy to kobieta czy mężczyzna, zajmujemy się również zgłaszaniem przemocy czy też korespondujemy z organami w sprawach kradzieży z konta – tu dobrze byłoby gdyby organy ścigania trochę inaczej podchodziły do spraw i nie umarzały ich notorycznie, tam gdzie widać, że dzieje się krzywda. Spraw mamy wiele – frankowe, odszkodowawcze (z firmami ubezpieczeniowymi), pozwy i odpowiedzi na pozwy, ale także zdarzają się sytuacje gdzie zatrzymujemy licytacje komornicze i cofamy się do czasów Bankowych Tytułów Egzekucyjnych i je unieważniamy co likwiduje proces egzekucji. Zawsze powtarzam – przyjdź, opowiedz o swoim problemie a ja zobaczę jak mogę Ci pomóc.

Silny lider

Mocna pozycja na rynku i świetne opinie klientów – to w dużej mierze zasługa Magdaleny Nowak, która od zawsze stawia człowieka na pierwszym miejscu. Jej rozwój osobisty i historia osiągnięć robi wrażenie, a swój sukces opiera na stawianiu celów i ich osiąganiu. Prezes Wealth Management Services Sp. z o.o. wyznaje zasadę, że nauka oraz stałe poszerzanie wiedzy pozwala doskonalić się w danej dziedzinie i iść stale naprzód, a kolejne sprawy przynoszą ze sobą nowe rozwiązania oraz wyznaczają kierunki działań. Pomaganie klientom sprawia jej sporą satysfakcję, a najwyższą nagrodę stanowi wygrana na sali rozpraw. Zdobyte doświadczenie w branży finansowej i osiągane sukcesy na tym polu były świetnymi fundamentami pod założenie firmy. Ukończone podyplomowe studia MBA oraz w zakresie negocjacji i mediacji, bycie członkinią kilku klubów biznesu a także wielokrotne nagrody za sukcesy jej działalności gospodarczej tylko potwierdzają, że pracowitością i chęcią rozwoju można osiągnąć sukcesy oraz inspirować innych. „Jestem uczciwym człowiekiem z zasadami, według których funkcjonuję. Uważam, że bycie oryginalnym i prawdziwym pozwala na zdobycie wielu klientów, którzy polecą nas innym. Posiadam szerokie grono partnerów biznesowych, których nie boję się polecić. Zawsze chcę odnaleźć źródło problemu, odpowiednio je zdefiniować i znaleźć najlepsze rozwiązanie. Rozwój osobisty jest dla mnie bardzo ważny - na równi z najwyższym poziomem obsługi i zadowolenia klientów. Ich polecenia to dla mnie największy sukces. Klient jest człowiekiem, któremu należy pomóc i to staram się robić” - zakończyła Prezes Nowak

 

Mateusz Moskwik