Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Automatyzacja w biznesie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Bartosz Sobolewski, prezes PIRXON SA
Bartosz Sobolewski, prezes PIRXON SA
Wojtek Rojek
fot. materiały prasowe

Wywiad z Bartoszem Sobolewskim, prezesem PIRXON SA.

Redakcja Panoramy Gospodarczej: Panie Prezesie, PIRXON SA to firma, która od 20 lat rozwija zaawansowane narzędzia automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych. Co to tak naprawdę oznacza?

BS: Robotyzacja procesów biznesowych (Robotic Process Automation, RPA) polega na tworzeniu cyfrowych replik pracowników, czyli wirtualnych robotów, które wykonują zadania tradycyjnie powierzane ludziom. Urządzenia logują się do systemów, przetwarzają dane, generują raporty – robią wszystko to, co pracownicy, ale bez przerw, konieczności brania urlopów czy zwolnień lekarskich. Roboty mogą pracować 24 godziny na dobę, więc ich wpływ na efektywność firm jest bezdyskusyjny.

RPG: Proszę opowiedzieć, jak wyglądały wasze początki i co skłoniło was do wejścia na rynek tego typu usług?

Bartosz Sobolewski: Początki PIRXON sięgają 2004 roku, kiedy to rozpoczęliśmy działalność jako dostawca specjalistycznego oprogramowania do zarządzania majątkiem trwałym. W pierwszym okresie kierowaliśmy naszą ofertę do urzędów gmin i firm, które przymierzały się do wielkiego wyzwania, jakim było centralizowanie danych. Jednym z ciekawszych wówczas wdrożeń był m.in. projekt zrealizowany dla kancelarii Prezydenta RP. Istotnym krokiem w rozwoju firmy było wprowadzenie inteligentnego systemu do zarządzania należnościami i ryzykiem kredytowym, który pozwalał na ocenę wiarygodności kontrahentów i usprawniał procesy windykacji. W trakcie realizacji tego typu wdrożeń dostrzegliśmy ogromny potencjał w automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych, zwłaszcza w obszarach back office. Naszym celem stało się pomaganie firmom w zwiększeniu efektywności operacyjnej oraz osiąganiu znaczących oszczędności. Dzisiaj rozwiązania oferowane przez PIRXON uwalniają pracowników od rutynowych, powtarzalnych zadań i pozwalają im skupić się na kreatywności i innowacjach.

RPG: Jakie branże najczęściej korzystają z Waszych rozwiązań?

BS: Nasze rozwiązania stosowane są w wielu sektorach rynku - od branży energetycznej po handel detaliczny. Współpracujemy m.in. z takimi firmami jak: Energa SA, Sephora, Raben, Ringier Axel Springer, Jungheinrich Polska, 3W i wieloma innymi podmiotami o różnych specjalizacjach. Automatyzujemy procesy w księgowości, kadrach, logistyce oraz sprzedaży, otwierając przed firmami nowe możliwości biznesowe. Nasze rozwiązania mają nieograniczone zastosowanie, niezależnie od rodzaju branży czy istniejących procesów.

RPG: Jakie są korzyści z wdrożenia rozwiązań z obszaru automatyzacji i robotyzacji?

BS: Są ogromne, a do najważniejszych zaliczyłbym szybki zwrot z inwestycji oraz bezinwazyjność wdrożeń. Nie wymagają one wielkiego zaangażowania i mogą być realizowane szybko, nawet w czasie jednego miesiąca. Przykład? Energa SA to jedna z czterech największych spółek energetycznych w Polsce. Przed wdrożeniem naszego robota proces weryfikacji kontrahentów i analizowania list sankcyjnych był czasochłonny i wymagał zaangażowania wielu pracowników. Nasze rozwiązanie automatyzujące te zadania zwiększyło efektywność pracy analityków o 100%. Robot, który zbiera i agreguje dane z ponad dwudziestu baz danych generuje wysokiej jakości raporty w czasie nieprzekraczającym 30 minut. Początkowo Energa zamówiła jednego robota, ale po sukcesie pierwszego wdrożenia kolejne spółki zamówiły łącznie 12 implementacji, które wspierają obecnie ponad 100 osób.

RPG: Jakie inne firmy skorzystały z waszych rozwiązań i jakie były efekty?

BS: Jest ich naprawdę wiele. Przykładem może być Lumileds, światowy lider w technologii LED oraz w zakresie oświetlenia samochodowego, który zdecydował się na naszego robota. Robot loguje się na skrzynkę pocztową, pobiera faktury z załączników wiadomości, kopiuje dane z faktur, następnie loguje się do systemu SAP i wpisuje kwoty z faktur. Dzięki niemu czas księgowania jednej faktury VAT skrócił się z 10 do 3,5 minut, a liczba księgowanych faktur dziennie wzrosła z 60 do 200. Dyrektor Centrum Ekspertyz EMEA & LATAM w Lumileds powiedział: „Żałuję, że wcześniej nie znaliśmy tego rozwiązania. Zaoszczędziłoby to nam dużo czasu i pieniędzy.”

RPG: Jakie są plany rozwoju PIRXON i cele na najbliższe lata?

BS: Miniony rok przyniósł PIRXON wiele sukcesów i ciekawych wdrożeń. Obecnie koncentrujemy się na umacnianiu naszej pozycji lidera w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych. Zamierzamy wprowadzać nowe innowacyjne rozwiązania, które pomogą również mniejszym firmom osiągać lepsze wyniki. Planujemy przenieść nasze technologie do chmury i oferować zaawansowane aplikacje oparte na technologii SaaS. Dzięki nim nie będzie już konieczne instalowanie oprogramowania na wewnętrznych urządzeniach.

Na najbliższy rok planujemy dalszy rozwój naszych technologii oraz zwiększenie liczby wdrożeń zarówno w Polsce, jak i za granicą.

RPG: Jakie wyzwania napotykacie na swojej drodze i jak je pokonujecie?

BS: Największym wyzwaniem pozostaje ciągle przekonanie firm do inwestycji w nowe technologie. Wielu przedsiębiorców obawia się zmian i kosztów związanych z wdrożeniem. Dlatego staramy się precyzyjnie nazywać i wymieniać wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą automatyzacja i robotyzacja. Szybki zwrot z inwestycji, zwiększenie efektywności i uwolnienie pracowników od monotonnych zadań to argumenty, które najczęściej przekonują naszych klientów. Dlatego zachęcam firmy, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się z naszymi rozwiązaniami, do kontaktu z nami. Automatyzacja i robotyzacja to przyszłość biznesu, a specjaliści w PIRXON są gotowi pomóc w przejściu przez złożony proces cyfrowej transformacji. W czasach, kiedy tempo zmian technologicznych jest zawrotne, wszyscy musimy szukać nowych sposobów na zwiększenie efektywności i konkurencyjności. Uważam, że automatyzacja i robotyzacja procesów biznesowych oferowane przez naszą firmę mogą być kluczowe dla osiągania przez firmę lepszej pozycji na rynku.

Podsumowanie: PIRXON SA, z ponad 1000 klientami w Polsce i zagranicą, to lider w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych. Firma dostarcza nowoczesne rozwiązania, które zwiększają efektywność operacyjną, przynoszą szybki zwrot z inwestycji i pozwalają na bardziej kreatywne wykorzystanie zasobów ludzkich.

RPG: Dziękuję za rozmowę

pirxon
pirxon /
fot. materiały prasowe