Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Eneconsulting - innowacyjne rozwiązania w branży energetycznej

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
eneconsulting
fot. materiały prasowe

Eneconsulting, będący jednym z liderów branży energetycznej w Polsce, oferuje przewody napowietrzne, przewody OPGW, kable wysokich napięć, magazyny energii itd., wykorzystywane do inwestycji związanych z modernizacją i budową linii wysokich napięć. Eneconsulting jest wyłącznym na terenie Polski dystrybutorem koncernu Hengtong Global Business – jednej z największych światowych korporacji, zajmującej się produkcją przewodów i kabli. Pan Cezary Furmann – właściciel i dyrektor zarządzający firmy, znalazł dla nas chwilę, aby opowiedzieć o swoim doświadczeniu, przełomowych projektach i wizji na przyszłość.

Proszę opowiedzieć o początkach działalności w sektorze wyrobów dla energetyki oraz czynnikach motywujących Państwa do wyboru tego kierunku.

Cezary Furmann: Moja kariera rozpoczęła się po ukończeniu studiów na Politechnice Poznańskiej i Wyższej Szkole Bankowej. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywałem w zachodnich koncernach, gdzie zetknąłem się z zarządzaniem organizacją oraz technologiami, które mogłem później wdrażać na polskim rynku. W 2016 roku postanowiłem założyć własną działalność, która od tamtej pory funkcjonuje pod nazwą Eneconsulting. Poza dostarczaniem materiałów do budowy linii napowietrznych skupiamy się na nadzorach inwestycyjnych, analizach ekonomicznych oraz współpracy z zagranicznymi przedsiębiorstwami. Naszą ofertę dostosowujemy do zmieniających się warunków rynkowych, szczególnie w kontekście polityki klimatycznej i wymogów Unii Europejskiej. Wprowadzamy nowe rozwiązania, które przynoszą korzyści nie tylko naszym klientom, ale również ogółowi społeczeństwa, umacniając swoją pozycję na wymagającym i specyficznym rynku energetyki. Dodatkowo już poza pracą, na zaproszenie uczelni technicznych, prowadzę wykłady nt. innowacji i zmian w energetyce.

Czy na początku działalności sformułował Pan misję dla Eneconsulting?

C.F.: Naszym celem jest promowanie rozwoju gospodarczego poprzez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i infrastrukturalnych. Stawiamy na partnerstwo z renomowanymi producentami, którym możemy ufać, a także na kulturę współpracy opartą na wzajemnym szacunku. Nasza działalność przyczynia się do budowy infrastruktury krytycznej, która generuje potencjał rozwojowy dla regionów i mieszkańców. Fundamentalnymi wartościami, którymi kierujemy się w codziennej pracy, jest profesjonalizm, kompetencja i uczciwość biznesowa.

Skąd pochodzą Państwa główni dostawcy?

C.F.: Nasi główni dostawcy pochodzą z Azji. W Polsce obserwuje się szczególną sytuację, gdzie większość zainstalowanych przewodów w liniach napowietrznych pochodzi właśnie z tego kontynentu. Warto zaznaczyć, że produkty pochodzące zwłaszcza z Chin, charakteryzują się niezwykle zaawansowanymi technologiami, które budzą duże zainteresowanie naszych specjalistów. Głównym powodem dystrybucji materiałów z Chin, jest ich konkurencyjność pod względem ekonomicznym. Nie można nie wspomnieć, iż te produkty, spełniają bardzo wysokie standardy techniczne i poddawane są rygorystycznym testom i badaniom, aby potwierdzić ich jakość i zgodność z normami obowiązującymi w Europie.

Jakie czynniki wyróżniają Państwa firmę na tle konkurencji?

C.F.: Nasz podmiot wyróżnia się dzięki kilku istotnym aspektom, które uważam za kluczowe do skutecznego funkcjonowania na rynku. Przede wszystkim uważnie słuchamy naszych klientów, aby precyzyjnie poznać potrzeby i jak najlepiej spełniać ich oczekiwania. Branża, w której działamy, obarczona jest wieloma ryzykami, takimi jak długoterminowość projektów, sytuacja geopolityczna, zmiany legislacyjne itd., dlatego budujemy pozytywne, wieloletnie relacje zarówno z klientami, jak i dostawcami, co przekłada się na wiarygodność i zaufanie w naszym sektorze. Ponadto stawiamy na innowacyjne rozwiązania, rozwój naszych produktów oraz współprace z jednostkami naukowo-badawczymi (m.in. IEn w Warszawie, GIG w Katowicach). Jako jedyna firma w Polsce, tworzymy własne aplikacje, pomagające naszym klientom w szybki i efektywny sposób, znaleźć odpowiednie rozwiązania w dobrze przewodów OPGW. Od 2022 roku posiadamy własny magazyn osprzętu do przewodów, który zapewnia klientom szybką pomoc w przypadku awaryjnych sytuacji. Szczególną uwagę przywiązujemy do jakości obsługi klienta i zapewnienia klientom komfortu dostaw. 

Jakie były najważniejsze osiągnięcia Eneconsulting w ostatniej dekadzie, zwłaszcza jeśli chodzi o przeprowadzone inwestycje lub realizowane projekty?

C.F.: W pierwszych latach działalności nasze największe sukcesy związane były z consultingiem. Pracowaliśmy zarówno dla inwestorów krajowych jak i zagranicznych. Kolejne lata przyniosły osiągnięcia obejmujące realizacje dostaw do kluczowych projektów modernizacji i budowy linii WN w Polsce. Do największych sukcesów, należą realizacje dostaw przewodów roboczych i konstrukcji stalowych do nowo budowanych linii o napięciu 400 kV, zapewniających bezpieczeństwo energetyczne w Polsce centralnej, a w szczególności Warszawy. Były to bardzo złożone projekty, wymagające wielu działań operacyjnych i koordynacji na wielu poziomach. Obecnie Eneconsulting jest pierwszym w Polsce dostawcą przewodów HTLS typu ACSS-363. To kolejny projekt wymagający współpracy między producentem, jednostkami badawczymi, inwestorem i generalnym wykonawcą. Oprócz tych inicjatyw, Eneconsulting angażuje się w rozwój instalacji OZE, na rzecz wszystkich spółek dystrybucyjnych w Polsce, co jest dowodem uznania naszego doświadczenia i kompetencji. Nasz profesjonalizm, zaangażowanie i sposób prowadzenia biznesu, został dostrzeżony przez naszego Partnera-Hengtong Global Business, który już 5-krotnie wyróżnił Eneconsulting prestiżową nagrodą Excellent Business Partner przyznawaną tylko trzem, spośród ponad 70 współpracujących firm na świecie.

Jakie są plany rozwojowe firmy Eneconsulting na przyszłość?

C.F.: Plany rozwojowe koncentrują się głównie na poszerzeniu portfolio produktów oraz oferowanych usług. Analizując trendy oraz podążając za szybkimi zmianami w strukturze wytwarzania, dystrybucji i przechowywania energii do naszej oferty wprowadzamy m.in. magazyny energii. Coraz większą rolę w naszej aktywności odgrywają projekty związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE), w tym obszarze pracujemy nad aplikacjami dla modelu elektrowni wirtualnych VPP. Naszym celem jest wykorzystanie potencjału partnerów, którzy posiadają doświadczenie na światowym i europejskim rynku, aby uczestniczyć w projektach obszarowych, takich jak lądowe i morskie farmy wiatrowe. W tym celu tworzymy obecnie strukturę dedykowaną do projektów EPC, w których Eneconsulting będzie liderem zarządzającym projektami. Nasze plany są ambitne i pracujemy nad nimi, aby dostosować się do szybkich zmian i nowych wymagań zachodzących na rynku.

Nasza praca to nasza pasja, tworzenie, realizacja lepszych rozwiązań, lepszej przyszłości.

eneconsulting logo
/
fot. materiały prasowe