Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Z wyzwaniem w sercu: Jak kobieta zbudowała pozycję w męskiej branży

Ten tekst przeczytasz w 6 minut
panorama gospodarcza
Z wyzwaniem w sercu: Jak kobieta zbudowała pozycję w męskiej branży
fot. materiały prasowe

Rozmawiamy z Anną Strzelecką (Grzywacz), której przełamywanie stereotypów, wytrwałość i odwaga towarzyszyły w drodze zawodowej. Zaczynając od pracy w branży recyklingowej, szybko znalazła się w męskim świecie budownictwa, gdzie podjęła wyzwanie wprowadzenia innowacyjnych produktów na rynek. Dziś jest dyrektorem, która łączy pasję z biznesem, udowadniając, że kobieta w tej branży to siła napędowa zmian.

Powiedzmy trochę o historii - od czego wszystko się zaczęło?

panorama gospodarcza
Z wyzwaniem w sercu: Jak kobieta zbudowała pozycję w męskiej branży /
fot. materiały prasowe

Moja ścieżka zawodowa od początku była związana z męską branżą. Swoje pierwsze kroki stawiałam pracując w firmie recyklingowej. Zajmowałam się wtedy współpracą z Niemieckimi, Chińskimi i Rumuńskimi partnerami. Ówczesna firma skupowała, przetwarzała i handlowała surowcami wtórnymi a ja byłam odpowiedzialna za oferty, transporty oraz przepływ dokumentów. Ta współpraca trwała kilka lat i wiele mnie nauczyła, ale w pewnym momencie zdecydowałam się na zmianę, chciałam zacząć coś innego, nowego, szukałam zmiany, branży kobiecej. Los natomiast chciał inaczej i pojawiła się propozycja współpracy z międzynarodową firmą BRIOTHERMXPS. Pan I.L., z którym współpracowałam w poprzedniej firmie (firma ta kupowała od nas surowce wtórne do produkcji materiałów budowlanych) skontaktował się ze mną i zaproponował współpracę, otwarcie oddziału rumuńskiej firmy w Polsce, wprowadzenie na rynek ich produktu GIASxps, zbudowanie sieci dystrybucji i poprowadzenie oddziału firmy. Podjęłam to wyzwanie choć nie byłam pewna czy sobie poradzę, miałam doświadczenia z partnerami z branży recyklingowej, natomiast z branżą budowlaną, nic wspólnego. Mając w pamięci słowa Colina Powella, pomyślałam, że warto spróbować bo: „Nigdy się nie dowiesz, czego możesz dokonać, jeśli nie spróbujesz”. O branży budowlanej nie wiedziałam nic, ale zarząd nie potrzebował kogoś, kto się na niej zna tylko kogoś, komu mogą zaufać, kto szybko się uczy, kogoś z potencjałem a taki we mnie dostrzegli. Potrzebowali kobiety w branży budowlanej, która w tamtym czasie, czyli ponad 12 lat temu, była kimś niespotykanym. Pomysłem na wyróżnienie się spośród innych firm z tej branży było zarządzanie firmą przez kobietę. Cała nasza konkurencja miała w zarządach mężczyzn, a znaczna większość przedstawicieli handlowych to byli mężczyźni. U nas miało być inaczej. Tak w 2013 roku we współpracy z kancelarią prawną, Panem I.L. w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą znaleźliśmy odpowiednie miejsce na halę oraz biuro dla polskiego oddziału firmy Briothermxps Sp. z o.o. To był pierwszy krok do zbudowania firmy, oddziału w Polsce.

Jak podsumuje Pani miniony 2024 rok?

Rok 2024 w branży budowlanej okazał się czasem znaczących wyzwań i transformacji. Mimo załamania rynku, które skutkowało niewypłacalnością ponad 700 firm (co stanowi wzrost o 40% w porównaniu do roku poprzedniego), branża zareagowała na zmieniające się warunki i rosnącą świadomość ekologiczną.

W obliczu kryzysu wiele przedsiębiorstw zaczęło wdrażać bardziej zrównoważone praktyki oraz dążyć do uzyskania certyfikatów ekologicznych, co wskazuje na rosnące zainteresowanie zrównoważonym rozwojem a co za tym idzie materiałów z zawartością recyklingu. A zatem nasze produkty świetnie wpasowały się w ten trend. Inwestycje w infrastrukturę, szczególnie związane z budownictwem ekologicznym, stały się kluczowym priorytetem, co pozwoliło na kontynuację projektów mimo trudności finansowych. Dodatkowo, branża skupiła się na innowacjach technologicznych. Wprowadzanie cyfryzacji procesów budowlanych oraz zastosowanie sztucznej inteligencji w projektowaniu i zarządzaniu projektami przyczyniły się do poprawy efektywności operacyjnej. Z uwagi na zmieniające się trendy w budownictwie oraz chcąc sprostać wyzwaniom, pod koniec 2023 roku nasza firma wprowadziła nowy produkt – polistyren ekstrudowany GIAsxps 300+ z najniższym parametrem lambda (współczynnik przewodzenia ciepła) 0,026 na rynku. Produkt ten ma stać się ekonomiczną alternatywą dla ogólnie dostępnych już rozwiązań. Rok 2024 był czasem wprowadzania tego innowacyjnego produktu na rynek oraz informowania naszych partnerów o jego zaletach.

Z jaką perspektywą weszła Pani w ten nowy 2025?

Specjaliści zgodnie prognozują wzrost wartości rynku budowlanego w Polsce. Według firmy badawczej PMR rynek budowlany wzrośnie w 2025 roku o około 3%. W naszej firmie Rok 2025 będzie kontynuacją wdrażania projektu GIAsxps 300+, będziemy pracowali nad nowymi technologiami, usprawnieniem naszego parku maszynowego, wdrażaniem nowych rozwiązań tak aby sprostać cały czas zmieniającym się trendom na rynku.

Jakie umiejętności uważa Pani za kluczowe dla sukcesu w prowadzeniu własnego biznesu?

Bez porażek, błędów, wyzwań, trudnych doświadczeń i złych decyzji nigdy nie dotarłabym do miejsca, w którym dziś jestem. Choć czasem mnie również wydaje się, że sukces innym osobom przychodzi jakoś łatwiej. Sama przekonałam się o tym, że droga do sukcesu nigdy nie jest prosta i nigdy nie jest taka sama jak w przypadku innych osób. Sukcesy takie jak: dobrze zorganizowane firmy, spektakularne osiągnięcia biznesowe, rozpoznawalne marki, pożądane produkty i usługi, bogactwo, sława, a także imponujące kariery naukowe i sportowe, nie powstają z niczego. Są efektem obranych celów, wizji, a także konsekwentnego działania oraz nieustannego opanowywania umiejętności podnoszenia się po porażkach. Usłyszałam setki razy „nie” Wprowadzając materiał budowlany rumuńskiego producenta na rynek polski, musiałam najpierw poznać produkt, który sprzedaję. Uwierzyć w niego, bo przecież sprzedawałam nie tylko produkt, ale też siebie. To produkt budowlany w kolorze szarym wykonany z recyklingu. Nie było to proste. Najpierw musiałam przekonać siebie samą, żeby potem ktoś uwierzył w mój produkt zaufał mi na tyle żeby rozpocząć współpracę. Kolejnym krokiem było opracowanie strategii, sylwetki klienta docelowego, znalezienie firm budowlanych, które mogłyby być zainteresowane jego zakupem. To było jak otwarcie książki telefonicznej i wybranie losowo numerów z listy. Rozwój własnej firmy od A do rozpoznawalności to szalenie długi proces, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość, a także działać i uczyć się na własnych błędach. Działałam mimo wielu niewiadomych. Działałam, mimo iż nie znałam nikogo i nikt nie znał mnie.

W tamtych czasach ale i obecnie ludzie w branży znają się oraz kupują z polecenia. Ze mną nie chcieli rozmawiać, a co dopiero kupić rumuński produkt. Walczyłam nie tylko z wprowadzeniem nowego produktu ale i z przekonaniami i stereotypami. Wielokrotnie usłyszałam słowo „nie”, bo brzydki, bo rumuński, bo nieznany. Mimo wielu odmów i mnóstwa trudności nie zrażałam się, szukałam rozwiązań, kontaktów, poleceń po znajomych. Po pierwszej realizacji prosiłam o rekomendacje, które pokazywałam na kolejnym spotkaniu. Działałam wytrwale każdego dnia. Wierzyłam w siebie i swój produkt. Budowałam bazę kontaktów, spotykałam się z klientami, przekonywałam, doradzałam i sama nabierałam doświadczenia.

Budowanie firmy nie jest ani proste, ani łatwe. Jednak daje ogromną satysfakcję. Wyzwania dodają mi energii do działania, są motorem napędowym w dążeniu do realizacji. Bardzo to lubię, w mojej głowie kreują się kolejne myśli i pomysły. Moja rada dla kobiet to - Bądź odważna i nigdy się nie cofaj, pomimo pojawiających się trudności!

Co świadczy o konkurencyjności w branży?

„Naszym zadaniem jest ustalić czego klient będzie chciał, zanim tego zapragnie” słowa Stiva Jobsa są naszym hasłem przewodnim. Briotherm XPS to firma z Rumunii specjalizująca się w produkcji izolacji termicznych. Oferujemy produkty wysokiej jakości, które zapewniają klientom komfort cieplny i doskonałe warunki we wnętrzach niezależnie od pory roku, a jednocześnie chronią przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, wiatr czy hałas. Nasze płyty GIASxps grafit są wytworzone w 100% z materiałów pochodzenia z recyklingu co wyróżnia nas na tle konkurencji. Chronimy środowisko z czego możemy i jesteśmy dumni. Jeśli chodzi o innowacje jakie wprowadza nasza firma, aby utrzymać swoją pozycję lidera na rynku.

Obserwując zmieniający się świat, plany Zrównoważonego Rozwoju, zmiany w prawie budowlanym nasza firma nieustanie szuka rozwiązań aby sprostać wymaganiom jaki są i będą nakładane na przedsiębiorców i firmy produkcyjne dlatego też nasi technolodzy opracowali produkt GIASxps 300+, który został wprowadzony do sprzedaży w listopadzie 2023roku i który posiada współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) na poziomie 0,026. Jest w chwili obecnej najniższym parametrem lambda w Polsce. To rozwiązanie umożliwia uzyskanie najwyższej wydajności przy kosztach niższych o nawet 25%. Nowy GIASxps 300+ wymaga zastosowania mniejszych grubości płyt XPS do uzyskania takiej samej odporności termicznej jak grubsze płyty proponowane przez innych producentów.

Co uważa Pani za swój największy biznesowy sukces?

Z pewnością moim największym sukcesem jest wprowadzenie na rynek innowacyjnego materiału budowlanego rumuńskiego producenta w zdominowanej przez mężczyzn branży, zdubowanie sieci dystrybucji jak również osobista metamorfoza, jaką przeszłam w ciągu ostatnich 12 lat. To był czas ogromnych wyzwań, w tym tragicznych doświadczeń, które nauczyły mnie siły i determinacji ale i spokoju w podejmowaniu decyzji.

Mimo licznych zawirowań, takich jak pożar oddziału czy pandemia, udało mi się nie tylko utrzymać firmę na powierzchni, ale również zbudować silną pozycję na rynku. Przełamywanie stereotypów i udowadnianie, że kobieta również może odnosić sukcesy w tak wymagającej branży, jest dla mnie niezwykle ważne. Dzięki tym doświadczeniom zyskałam nie tylko zawodową pewność siebie, ale także umiejętność adaptacji do zmieniających się okoliczności. Wierzę, że moje osiągnięcia mogą inspirować innych, zwłaszcza kobiety, do podążania za swoimi marzeniami, niezależnie od przeszkód, które napotykają na swojej drodze.

Plany na przyszłość?

Z uwagi na to, że jestem kobietą przedsiębiorczą, angażującą się w trzy różne obszary działalności, chciałabym podzielić się moimi aktualnymi planami. Pierwszym z nich jest dział recyklingu, w którym zajmuję się zakupem surowców wtórnych do produkcji naszych płyt polistyrenowych. Drugim obszarem jest nadzorowanie pracy oddziału firmy Briothermxps w Polsce, gdzie dbam o zespół pracowników, koordynuję sprzedaż oraz utrzymuję relacje z naszymi partnerami. To dzięki Tym wspaniałym ludziom (mojemu zespołowi), który wspierają mnie każdego dnia mogę poświęcić swój czas i skupić się na rozwijaniu trzeciego obszaru, którym jest wprowadzenie na rynek nowej marki Oviline w zupełnie innej branży – branży beauty. Jestem przekonana że wszystkie trzy obszary będą tak samo dobrze zaopiekowane i będą przynosiły spektakularne rezultaty oraz zadowolenie naszych klientów.