Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zielone inwestycje w przyszłość Gliwic

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
panorama gosp.
fot. materiały prasowe

Zmiany klimatyczne oraz rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone źródła energii zmuszają branżę ciepłowniczą do innowacji na niespotykaną dotąd skalę. Gliwice dają dobry przykład realizując inwestycję pn. Park Zielonej Energii.  Będzie to przede wszystkim nowoczesna, proekologiczna inwestycja energetyczna, która zaspokoi w około 30% zapotrzebowanie gliwiczan na ciepło. Ten projekt może przyczynić się również do efektywniejszego zrozumienia głównych założeń postępującej transformacji energetycznej. – Jako miasto dążymy do neutralności klimatycznej. Park Zielonej Energii oraz inne inwestycje, które realizujemy w Gliwicach nam w tym pomogą – mówi prezydentka Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach jest spółką samorządową, w której 100% udziałów posiada miasto.

Transformacja energetyczna oraz dekarbonizacja, to pojęcia abstrakcyjne dla wielu ludzi. Każdy mieszkaniec powinien jednak wiedzieć, co społeczeństwo zyska na tych zmianach, nie tylko lokalnie, ale także w szerszym kontekście. Dlatego PEC stawia na edukację i uświadamianie wartości wspomnianych zmian. – Mieszkańcy budynku wielorodzinnego mogą zaoszczędzić, dzięki jego odpowiednim dociepleniu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy i realizujemy program REDUKUJESZ-ZYSKUJESZ, który pokazuje mieszkańcom plusy tego rozwiązania. Duża część Europy odchodzi od paliw kopalnych na rzecz lokalnych źródeł, np. ciepła wytwarzanego z odpadów komunalnych – mówi Krzysztof Szaliński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach.

panorama gosp.
/
fot. materiały prasowe

W opinii Krzysztofa Szalińskiego przyszłość należy do układów hybrydowych, takich jak pompy ciepła i węzły cieplne. Te pierwsze charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną, co sprawia, że są coraz bardziej popularne. Jednakże sam rynek pomp ciepła nie rozwiąże problemu, ponieważ ich duże obciążenie energetyczne może przeciążyć system elektroenergetyczny. Obecnie nie jest on przystosowany do tak dużej konsumpcji. – Przyszłość to miks energetyczny – połączenie różnych źródeł energii i ciepła, takich jak farmy fotowoltaiczne, farmy termiczne, magazyny ciepła – krótko i długoterminowe, Power-to-Hit, synergia systemu elektroenergetycznego i ciepłowniczego, ciepło odpadowe oraz systemy hybrydowe – puentuje prezes PEC-Gliwice.

panorama gosp.
/
fot. materiały prasowe

PARK ZIELONEJ ENERGII

panorama gosp.
/
fot. materiały prasowe

Park Zielonej Energii (PZE) to kompleks energetyczny, który opracowany został jako rozwiązanie dla Gliwic i okolic. To nie tylko projekt edukacyjny, jak czasem się go błędnie interpretuje, ale przede wszystkim instalacja energetyczna. Park będzie opierać się na czterech filarach. Pierwszym i najważniejszym elementem tzw. sercem całego systemu będzie kocioł wielopaliwowy, który za zadanie będzie miał przetwarzać odpady komunalne. Kolejny filar to magazyn ciepła, który pozwoli na efektywne zarządzanie nadmiarem ciepła. Trzeci element to farma termiczna, która będzie produkować ciepło z energii słonecznej, a ostatni to układ pomp ciepła, który pozwoli na dodatkowe odzyskiwanie ciepła ze spalin. Rocznie w Parku Zielonej Energii przetworzonych zostanie około 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej (statystycznie to zapotrzebowanie 10 tys. gospodarstw domowych) i około 490 tys. GJ ciepła (to jedna czwarta zapotrzebowania dla Gliwic i ograniczenie zużycia węgla o około 400 wagonów rocznie). – Park Zielonej Energii to odpowiedź na wyzwania związane z dekarbonizacją i efektywnym wykorzystaniem dostępnych lokalnych zasobów. Nasz projekt wpisuje się w cele gospodarki obiegu zamkniętego miasta Gliwice i systemowego zagospodarowania energetycznych odpadów komunalnych – podkreśla Krzysztof Szaliński. 

– Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mamy niepowtarzalną szansę, by produkować dla gliwiczan tańsze i bardziej ekologiczne ciepło. Przy okazji będziemy produkować bardziej zieloną energię i łatwiej – oraz w sposób kontrolowany – zredukujemy ilość odpadów. Będzie taniej, czyściej – bardziej ekologicznie, a więc przyjaźniej dla mieszkańców. Kibicuję i przyglądam się tej inwestycji, bo to m.in. my gliwiczanie wyłożyliśmy spore pieniądze na to, by jej realizacja była możliwa – mówi Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydentka Gliwic.

panorama gosp.
/
fot. materiały prasowe

Projekt ma za zadanie przede wszystkim poprawić efektywność energetyczną. Dzięki magazynowi ciepła, farmie i pompom ciepła przedsiębiorstwo będzie w stanie lepiej zarządzać energią i ciepłem, co obniży koszty dla mieszkańców i zmniejszy emisję CO2. Aktualnie spółka jest na etapie przetargów na budowę kluczowych elementów parku, a uruchomienie całej instalacji planowane jest na 2028 rok.