Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Wodór – alternatywne paliwo przyszłości

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
rockfin
fot. materiały prasowe

Rockfin to wiodąca firma z ponad trzydziestoletnią historią w dziedzinie inżynierii i produkcji systemów dla sektora energetycznego. Znana z innowacyjności i jakości Spółka odgrywa kluczową rolę w dekarbonizacji i rozwoju urządzeń wspierających wytwarzanie paliwa przyszłości jakim jest wodór. 

Wierzymy, że świat energii będzie lepszy dla nas wszystkich, dzięki skutecznym rozwiązaniom firmy Rockfin a aktywne wspieranie procesu transformacji energetycznej jest częścią naszej misji – o nowoczesnej transformacji energetycznej i planach na przyszłość opowiada Michał Wróblewski – Prezes Zarządu.

rockfin
/
fot. materiały prasowe

Wodór w centrum uwagi

Rockfin to globalny lider w dziedzinie inżynierii, specjalizujący się w projektowaniu, produkcji, testowaniu i serwisowaniu układów olejowych i paliwowych. Ich rozwiązania od 1991 roku są wykorzystywane w turbinach gazowych, turbinach parowych, generatorach, sprężarkach oraz wysokociśnieniowych układach napędowych i sterujących. – Początki działalności naszej firmy to sprzedaż komponentów do urządzeń hydrauliki siłowej oraz działalność serwisowa. Ważnym kamieniem milowym w historii firmy był rok 1994 w którym zaprojektowano i wyprodukowano pierwszy układ zasilający prasę hydrauliczną i od tego momentu jako firma inżynierska dynamicznie rozwijamy nasze kompetencje, obsługując strategiczne i krytyczne gałęzie przemysłu takie jak, energetyka, przemysł petrochemiczny oraz rafineryjny – mówi Michał WróblewskiFirma współpracuje ze światowymi producentami maszyn energetycznych m.in. takimi jak General Electric, Siemens, Mitsubishi Hitachi czy MAN Energy Solutions. – Dostarczamy urządzenia klientom do ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach. Z dumą mogę powiedzieć, że jesteśmy jednym z trzech najważniejszych graczy w swojej branży na świecie a największym w Europie. Nasze produkty są dostosowane do różnych wymogów i warunków pracy. Oferujemy kompleksowe wsparcie techniczne, zarówno w fazie projektowania, produkcji jak i po dostawie rozwiązań – informuje Prezes Zarządu. Przygoda Rockfin z wodorem rozpoczęła się w 1998 roku kiedy to ruszyła produkcja układów wykorzystujących ten gaz m.in. jako medium chłodzące dla generatorów prądu elektrycznego o dużej mocy. – Nie mamy wątpliwości, iż wodór staje się alternatywnym paliwem przyszłości, szczególnie w kontekście rosnącego zapotrzebowania na zieloną energię do 2050 roku i rosnących potrzeb jej magazynowania. Nasza misja to aktywne wspieranie transformacji energetycznej poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Współpracujemy z wszystkimi głównymi podmiotami które rozwijają technologię elektrolizy w celu produkcji zielonego wodoru. Produkty firmy Rockfin, umożliwiają doczyszczanie wodoru do najwyższej klasy czystości, jego sprężanie i magazynowanie, czy też mieszanie wodoru z gazem ziemnym w celu redukcji śladu węglowego istniejących instalacji. W ten sposób czynnie uczestniczymy w rozwoju odnawialnych źródeł energii i przyczyniamy się do kreowania przyszłościowego krajobrazu energetycznego. Dodatkowo chciałbym poinformować, że opracowaliśmy własny generator wodoru Green Box, który wprowadzamy na rynek europejski. Produkt miał premierę w tym roku na targach w Poznaniu a premiera europejska będzie miała miejsce w październiku na targach Hydrogen Technology Expo, w Hamburgu. – doprecyzowuje Michał Wróblewski.

Energetyka jądrowa – nowe horyzonty

Rockfin nieustannie pracuje nad nowymi technologiami i rozszerza swoje kompetencje również na obszar energetyki jądrowej. Firma posiada doświadczenie i umiejętności niezbędne do wspierania budowy tego typu elektrowni w Polsce. Procesy certyfikacji, które spółka rozpoczęła, umożliwią dostarczanie urządzeń dla hali maszyn elektrowni, w tym generatorów i turbin parowych, a także do obszaru związanego z reaktorem, co stanowi kolejny ważny kamień milowy. – Rok 2024 rozpoczął się dla nas rekordowym portfelem zamówień, przekraczającym miliard złotych. Zakończyliśmy inwestycje w infrastrukturę operacyjną, otwierając dwie nowe fabryki i dwa huby inżynierskie, co znacząco zwiększyło nasze zdolności produkcyjne. Planujemy utrzymanie naszego zrównoważonego wzrostu w kolejnych latach. W ciągu ostatnich 3 lat podnieśliśmy wartość firmy o 100 procent. Wierzymy, że obszary takie jak energetyka rozproszona, odnawialne źródła energii, paliwa alternatywne, w tym wodór, oraz gospodarka jądrowa będą nadal się rozwijać, wspierając ekologiczne cele i zapewniając stabilność energetyczną naszego kraju, kontynentu oraz świata – podsumowuje Prezes Zarządu firmy Rockfin – Michał Wróblewski.

Bartosz Parchoniuk

rockfin
/
fot. materiały prasowe
rockfin logo
rockfin logo /
fot. materiały prasowe