Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

ALAN Systems – Równowaga, Stabilność, Innowacyjność, Rozwój

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
alan systems logo
fot. materiały prasowe

Rybnicka firma IT od 25 lat z powodzeniem realizuje projekty o charakterze międzynarodowym, a także wspiera rodzimy przemysł. O początkach działalności, zarządzaniu firmą opartą na zaufaniu, rozmawiamy z Andrzejem Czajką – Założycielem i Prezesem Zarządu oraz Jarosławem Księżykiem – Dyrektorem Pionu.

Pomysł na biznes

Początki działalności ALAN Systems sięgają roku 1999, kiedy to zrodziło się zapotrzebowanie na prace programistyczne w kraju i za granicą. Odważna decyzja dotycząca rozpoczęcia współpracy z austriacką firmą UTA była „strzałem w dziesiątkę”. Determinacja współzałożycielki firmy - Aleksandry Czajki oraz wiara w powodzenie projektu dały początek dalszemu rozwojowi firmy. To był czas, gdzie polskie firmy IT zajmowały się jedynie rynkiem krajowym, a outsourcing dopiero raczkował. Założyciele wykazali się pionierskim podejściem, wkraczając na rynek zachodnio-europejski, tym samym przejmując również tamtejszy model zarządzania i system pracy – mówi Jarosław Księżyk. Przełomowym momentem dla ALAN Systems był rok 2003. Czasy, w których e-faktura była projektem innowacyjnym, firma jako jedyna na rynku podjęła się jego realizacji i z sukcesem stworzyła go dla klienta. Dzięki temu projektowi zostaliśmy dostrzeżeni na rynku międzynarodowym, otrzymaliśmy szansę, dzięki której wskoczyliśmy do głębszej wody – zaznacza Prezes firmy.

Rodzinny charakter

Nazwa ALAN Systems pochodzi od imion założycieli firmy, co podkreśla jej rodzinny charakter. Relacje oparte na szacunku, zaufaniu i współpracy sprawdziły się przez ćwierćwiecze jej działalności. W takiej atmosferze przeprowadzany jest również nabór nowych pracowników. Każdy aplikujący na zakończenie procesu rekrutacji, zapraszany jest na rozmowę z prezesem, podczas której sprawdzane są jego umiejętności interpersonalne. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w przeprowadzaniu rozmów rekrutacyjnych zawsze kieruję się intuicją. Istotne jest, aby każda nowo zatrudniona osoba stała się częścią zespołu, w którym pracownicy lubią i potrafią ze sobą współpracować – mówi Andrzej Czajka.

Charakterystyka

Firma specjalizuje się w Digital Entertainment, kierując swoją ofertę głównie dla dużych korporacji. Rozpoznając potrzeby klientów, realizuje zlecenia poprzez wdrażanie rozwiązań i udzielanie wsparcia w zakresie bieżącej pracy. Generalnie biznes bazuje na rozwiązaniach pudełkowych, które są tańsze. My, stając w opozycji do gotowych, często niedoskonałych propozycji, tworzymy produkty od zera. Skupiamy się na tym sektorze, gdzie klienci doceniają jakość, którą oferujemy – wyjaśnia Prezes. ALAN Systems można określić jako nietypową firmę outsourcingową, która zamiast pojedynczych osób, oferuje zintegrowaną pracę całych zespołów. Współpraca opiera się na długotrwałej relacji z klientami, która ma charakter partnerski. Oferując zespoły, bierzemy odpowiedzialność za całość prac oraz mamy pewność co do poziomu zmotywowania pracowników. Zależy nam, by ludzie identyfikowali się z tym, co robią oraz ufali sobie nawzajem – tłumaczy Jarosław Księżyk.

Kluczowe projekty

Aktualnie jednym z największych wyzwań jest praca dla lidera zawodów zakładów sportowych, firmy Tipico, działającym na rynku niemieckojęzycznym. Praca dla klienta enterprise to olbrzymie wyzwanie technologiczne. Obecny live betting to obsługa dziesiątek tysięcy zakładów w ułamku sekundy. Firma od strony technologicznej, tworząc rozwiązania softwarowe, odpowiada za całą ekspansję Tipico na rynek amerykański. Poza usługami outsourcingowymi ALAN Systems posiada w swojej ofercie również autorskie projekty. Pierwszym z nich jest produkt marki ATMS Watch, powołany do analizy i rozliczania czasu pracy, a drugim ATMS Kids, wykorzystywany w przedszkolach na terenie całego kraju.

Strategia na przyszłość

W ALAN Systems niezmiennie podejmuje się innowacyjne i skomplikowane projekty. Kluczem jest wyprzedzanie technologicznych potrzeb potencjalnych klientów. Stale monitorujemy rynek pod kątem nowych rozwiązań i trendów, rozpoznajemy je u nas i nabieramy doświadczenia, tak aby w momencie pojawienia się rozmów z nowym partnerem, móc od razu zaproponować rozwiązanie – dodaje Jarosław Księżyk. Pan Andrzej Czajka chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, dzięki temu firma ma stabilną pozycję na rynku, stale się rozwija, a kolejne pokolenia jej pracowników kultywują wartości założycieli firmy.

Anna Piątek-Janko