Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Rozwój biznesu poprzez innowacje i edukację

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
heuresis
fot. materiały prasowe

Hueresis to firma, która od 2001 roku przekształca biznesy poprzez certyfikowane szkolenia, doradztwo i outsourcing. Spółka działa nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Czy to rozwój umiejętności miękkich, czy nowoczesne technologie i zarządzanie projektami, Heuresis ma w ofercie dopasowane rozwiązania, o których rozmawiamy z Prezes Zarządu – Barbarą Matyaszek-Szarek.

Czy mogłaby Pani podzielić się historią firmy Hueresis, od jej założenia do obecnych czasów oraz omówić główne zmiany i rozwój, który nastąpił w ciągu ostatnich dwóch dekad?

Barbara Matyaszek-Szarek: Przez ostatnie dwie dekady, Hueresis przeszła znaczącą transformację, dostosowując się do ewoluujących potrzeb rynku. Założona przez trzech wspólników w 2001 roku, firma zaczęła swoją działalność w trudnych czasach kryzysu, wprowadzając innowacyjne metody szkoleniowe, które były wówczas nowością w Polsce. Nasze szkolenia, oparte na metodach aktywizujących i filozofii heurezy, odróżniały się od tradycyjnych wykładów, stawiając na rozwój poprzez autorefleksję w duchu metody Sokratesa. W obliczu wyzwań skorzystaliśmy ze środków europejskich, co przyczyniło się do naszego rozkwitu. Nasze usługi zyskały popularność wśród małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, a my braliśmy udział w wielu projektach rozwojowych. W 2008 roku nastąpiła zmiana w strukturze właścicielskiej, co skłoniło nas do poszukiwania nowych formuł działania, niezależnych od funduszy zewnętrznych. Współpraca z American Certification Institute i certyfikacja kompetencji stały się kolejnym krokiem milowym naszej organizacji, który zbiegł się z inicjatywami Komisji Europejskiej w tej dziedzinie. Rozwijając nasze działania, skupiliśmy się na certyfikacji kompetencji dla czterech grup zawodowych, co jest obecnie istotnym tematem. Zrozumieliśmy, że oprócz szkoleń, kluczowe jest również stawianie na umiejętności i powtarzanie wiedzy w praktyce. To doprowadziło do stworzenia platformy wspierającej zarówno menadżerów, jak i pracowników w rozwoju i zarządzaniu swoimi zdaniami w pracy. Nasze narzędzie pozwala na monitorowanie osiągalnych celów i jest wykorzystywane przez firmy na całym świecie. Dzięki niemu przedsiębiorstwa mogą również raportować zgodność z kryteriami ESG.

Jakie kompetencje i cechy charakteru są niezbędne dla współczesnego lidera?

B.M.Sz.: W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie zmienność jest jedyną stałą, lider musi wykazywać się szeokim zakresem kompetencji, które pozwolą mu skutecznie prowadzić zespół i organizację do sukcesu. Przede wszystkim powinien być wiarygodny i konsekwentny w swojej komunikacji, niezależnie od tego, z kim rozmawia czy jakiego medium używa do przekazu informacji. Spójność buduje zaufanie i pokazuje, że lider stoi mocno za swoimi słowami. Równie ważne jest posiadanie rozbudowanej sieci kontaktów. W świecie, który jest coraz bardziej zglobalizowany i zróżnicowany, zdolność do nawiązywania współpracy w różnych obszarach i branżach jest nieoceniona. Wytrwałość to kolejna istotna cecha. W obliczu nieustannych zmian i niepewności, łatwo ulec pokusie chwilowego entuzjazmu, ale prawdziwi liderzy potrafią wytrwać i dążyć do celu, nawet gdy napotykają przeszkody. Umiejętność podejmowania sprawiedliwych decyzji i posiadanie odwagi, aby decydować w trudnych warunkach, są niezbędne do utrzymania szacunku zespołu.

Jakie strategiczne kierunki rozwoju i główne wyzwania stoją przed Państwa organizacją w najbliższej przyszłości?

B.M.Sz.: Nadal będziemy skupiać się przede wszystkim na trzech kluczowych obszarach. Pierwszym z nich są szkolenia, w które inwestujemy, aby rozwijać kompetencje naszych pracowników oraz klientów. Drugim obszarem jest doradztwo, które oferujemy w celu optymalizacji procesów biznesowych i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Trzecią strefą jest ekspansja naszego flagowego produktu, Heuresis SmartManager, na rynki europejskie i amerykańskie. Nasze działania są ukierunkowane na globalny wzrost i nie zamierzamy zwalniać tempa.

Bartosz Parchoniuk

heuresis
/
fot. materiały prasowe