Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Silne i stabilne przedsiębiorstwo

Ten tekst przeczytasz w 5 minut
anbud
fot. materiały prasowe

Przedsiębiorstwo Budowlane ANBUD Sp. z o.o z Będzina to firma, której fundamenty oparte są na jakości, dążeniu do doskonałości i dobrych relacjach z klientami. Swoje doświadczenie pozyskuje od 1989 roku. Zatrudnia ludzi wykwalifikowanych z dużymi kompetencjami w branży budowlanej, dla których budownictwo jest nie tylko zajęciem, ale również pasją. O historii, tajnikach sukcesu spółki oraz innowacyjnym podejściu do realizacji projektów rozmawiamy z Sabiną Obwiosło-Budzyń – Właścicielką firmy.

Początki...

anbud
/
fot. materiały prasowe

Firmę zarejestrowaną jako jednoosobową działalność gospodarczą założył ojciec obecnej Właścicielki Sabiny Obwiosło-Budzyń – W 2014 mój tata nagle zmarł. Postanowiłam wówczas ratować firmę i zrezygnowałam z pracy w korporacji będąc na bardzo intratnym i odpowiedzialnym stanowisku. Przeszłam z dużego biznesu do małego rodzinnego przedsiębiorstwa. Nie ukrywam, że było to dla mnie trudne.  Moim marzeniem było mieć stabilną pracę na etacie i piąć się po szczeblach kariery. Doskonale pamiętałam ile pracy i czasu mój tata musiał codziennie wkładać w prowadzenie własnej działalności i co to znaczy być przedsiębiorcą w Polsce. Z drugiej strony nie mogłam przekreślić tylu lat ciężkiej pracy mojego ojca. Widzieliśmy z mężem ogromny potencjał i wiedzieliśmy, że musimy się w to po prostu zaangażować. Po pierwszym, trudnym roku osiągnęliśmy pożądany wynik – wspomina Sabina Obwiosło-Budzyń. ANBUD doskonale zdaje sobie sprawę, że sukces na rynku budowlanym wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale także elastyczności, innowacyjności i ciągłego doskonalenia. Dlatego też firma skupia się nie tylko na realizacji projektów, ale także na budowaniu partnerskich relacji z klientami. Ich wizją jest bycie firmą stabilną, która trzyma się swoich podstawowych wartości, stale wzmacnia swoją pozycję w branży, wyznaczając jednocześnie kierunek rozwoju dla wszystkich stron zaangażowanych w proces realizacji inwestycji. – Ubiegły rok nie był dla nas czasem łatwym, ale przyniósł nam wiele cennych lekcji. Wynik finansowy 2023 roku oceniamy jako średni, ale patrząc na portfolio i zakontraktowane budowy na realizacje w tym roku, perspektywy są wyjątkowo dobre. Zeszłoroczny wynik były konsekwencją podpisanego kontraktu tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie. Zawarliśmy jedną dużą umowę, a potem wybuchł konflikt zbrojny i zaczęły się problemy. Byliśmy generalnym wykonawcą tej inwestycji. Niestety, po drugiej stronie nie było partnera, który chciał zrozumieć całość konsekwencji i ciężaru z tym związanego. Kogoś, kto chciałby rozwiązywać problemy. Musieliśmy sfinansować stratę samodzielnie. Ta inwestycja była jednym z naszych większych zrealizowanych projektów. Była bardzo trudna, ale docelowo przyniosła nam cenną lekcję. Muszę przyznać, że kluczową rolę odegrało tutaj nie słuchanie się intuicji. Naukowo udowodnione jest, że intuicja to odtworzenie czegoś, czego już kiedyś doświadczyliśmy albo sytuacji bardzo podobnej. Mózg podświadomie wysyła sygnały, że to już było i przypomina jakie będą konsekwencje. W czasie rozmów z tymi inwestorami, zapaliła mi się tak zwana „czerwona lampka”. Nic z tym nie zrobiłam, ale teraz wiem, że temu zmysłowi należy w biznesie po prostu zaufać – opowiada Sabina Obwiosło-Budzyń.

 Dywersyfikacja i wyróżnienia

Niezależnie od tego ANBUD realizował inne ważne projekty. Jedną z zasad spółki jest reguła, że nie podpisują wyłącznie jednego dużego kontraktu, tylko robią dywersyfikację. Kłopoty, które pojawiły się we wspomnianej realizacji, mogły być sfinansowane dzięki temu, że firma utrzymuje płynność finansową na bardzo wysokim poziomie.. Jednym z ważniejszych projektów zrealizowanych przez spółkę w roku 2023 była budowa Przedszkola Publicznego w Bobrownikach „Ptasie radio”. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, obiekt ten jest nie tylko funkcjonalny, ale także energooszczędny. – Za tę realizację podczas XXV Gali Budownictwa odebraliśmy„Śląską Wielką Nagrodę Budownictwa 2023” w konkursie, który rok rocznie organizowany jest przez Śląską Izbę Budownictwa – z dumą informuje Sabina Obwiosło-Budzyń. Przedsiębiorstwo Budowlane ANBUD może poszczycić się imponującym portfolio udanych realizacji, które jednoznacznie potwierdzają wysoką jakość, profesjonalizm i bogate doświadczenie w branży. W lipcu 2023 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło rozbudowę oraz przebudowę Szkoły Podstawowej nr 11 w Tarnowskich Górach, dostarczając kompleksowe rozwiązania. W tym samym okresie spółka podjęła się rozbudowy i modernizacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, jak również ruszyła duża inwestycja hali przemysłowej dla dużej firmy produkcyjnej w Chorzowie oraz w Rudzie Śląskiej. W zakresie inwestycji przemysłowych, ANBUD z powodzeniem zakończył budowę wielu inwestycji z zakresu hal przemysłowych również w konwencji zaprojektuj i zbuduj. Ponadto, przedsiębiorstwo zakończyło budowę imponującej Hali Widowiskowo-Sportowej w Gminie Bobrowniki, potwierdzając swoje umiejętności w różnych dziedzinach budownictwa. Obecnie w spółce zatrudnionych jest 20 osób. – We wszystkich swoich inwestycjach współpracujemy z wieloletnimi, dobrze znanymi podwykonawcami. To co odróżnia nas od wielu innych firm budowlanych to zasada, że jeden kierownik budowy realizuje jedną inwestycję oraz fakt, że wraz z kierownikiem projektu i inżynierem stanowią trzyosobowy zespół - dodaje Sabina Obwiosło-Budzyń.

anbud
/
fot. materiały prasowe
anbud
/
fot. materiały prasowe

Mocne filary przyszłości

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, budowanie marki to proces, który wymaga nie tylko solidnych fundamentów, ale także zaangażowania i strategicznego podejścia. ANBUD doskonale rozumie tę zasadę. –  Naszym celem jest jeszcze mocniejsze ugruntowanie naszej marki. Chcemy skupić się na firmie, a nie na budowaniu personalnego wizerunku lidera. Nie czuję takiej potrzeby. Oczywiście nie oceniam takich działań podejmowanych przez innych. Ja nigdy nie byłam typem, który musi błyszczeć i być na pierwszym miejscu – podkreśla. To podejście skupione na – budowani marki przedsiębiorstwa jako całości, a nie jednostki, jest zdecydowanym wyborem strategicznym. Celem jest takie ugruntowanie ANBUDu, aby był mocno rozpoznawalny na rynku. Jednym z kluczowych elementów tej strategii jest przyciąganie do zespołu najlepszych fachowców. – Przychodzą do nas pracownicy z dużych firm i chcą pracować właśnie z nami co świadczy o naszym potencjale. Chcemy pokazać, że jesteśmy silnym zespołem i że to ludzie determinują sukces spółki, a nie jeden człowiek. W ANBUD stawiamy na komunikację z naszymi pracownikami i inwestorami. Nigdy z mężem, który jest Prezesem firmy,  nie weszliśmy w rolę niedostępnego zarządu, Mój mąż jeździ po budowach. Ma taki zwyczaj i nie robi tego z potrzeby kontroli. To po prostu jego pasja. Nasi pracownicy mają do nas numery telefonów. Nigdy nie chcieliśmy budować nadmiernej hierarchii – podkreśla Sabina Obwiosło-Budzyń.

 

Bezpieczeństwo, komfort i kompetencje

Przedsiębiorstwo nie tylko skupia się na budowie solidnych fundamentów swojego brandu, ale również zwraca szczególną uwagę na kluczowe aspekty związane z zarządzaniem budową. Firma zdaje sobie sprawę, że efektywne kierownictwo to kluczowy element sukcesu każdego projektu budowlanego, dlatego też przywiązuje ogromną wagę do kilku istotnych obszarów. Niezwykle ważnym elementem dla spółki jest bezpieczeństwo i komfort pracy na budowie. Kładzie nacisk na zastosowanie najwyższych standardów BHP, dbając o zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. To podejście nie tylko chroni zdrowie zatrudnionych, ale również wpływa na efektywność i jakość realizowanych inwestycji. Kolejnym istotnym czynnikiem jest staranność w organizacji placu budowy. Przez staranne aranżowanie miejsca realizacji inwestycji podnosi zaufanie inwestorów, którzy widzą, że spółka nie tylko skupia się na samym obiekcie, ale również na organizacji ergonomicznego i profesjonalnego miejsca pracy. Jednym z kluczowych punktów w strategii firmy jest również zwracanie uwagi na kompleksową obsługę inwestycyjną. ANBUD nie postrzega samego obiektu jako jedynego produktu. Realizacja inwestycji to szeroki zakres usług. Dla firmy jakość obsługi inwestycyjnej jest równie ważna, co jakość zrealizowanego projektu. Inwestor ma prawo czuć się pewnie, mając pewność, że ma dostęp do doświadczonych fachowców, którzy doskonale zadbają o każdy aspekt projektu. Niezwykle istotnym elementem są ludzie. Firma nie tylko skupia się na zbudowaniu obiektu, ale także na tworzeniu silnego, kompetentnego zespołu. W tym kontekście, w tym roku planuje skoncentrować się na pozyskiwaniu doświadczonych pracowników z dużych firm branżowych. Specjaliści ci przynoszą ze sobą ogromne doświadczenie i wiedzę, co z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju. To podejście pozwala na utrzymanie wysokich standardów jakościowych oraz skupieniu się na kompleksowej obsłudze każdego z realizowanych projektów. ANBUD zdecydowanie pokazuje, że dla nich sukces to nie tylko kwestia wielkości i skali przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim jakości i profesjonalizmu.

 

Społeczna odpowiedzialność biznesu

anbud
/
fot. materiały prasowe

ANBUD kładzie nacisk nie tylko na swój rozwój biznesowy, ale również angażuje się w działania na rzecz społeczności lokalnej. Spółka jest aktywnym uczestnikiem inicjatyw charytatywnych. Przez lata związana z Fundacją Iskierka, Fundacją Godne Życie, aktualnie z Fundacją im. Ks. Jana Kaczkowskiego.. – Nasze zaangażowanie w inicjatywyspołeczne, szczególnie współpraca z fundacjami, to nasza droga do budowania lepszego świata, w którym pomoc i nadzieja stanowią fundamenty wspólnoty. – kończy Sabina Obwiosło-Budzyń.

 

anbud
/
fot. materiały prasowe

 

Przedsiębiorstwo Budowlane
ANBUD Sp. z o.o.
ul. Juliusza Słowackiego 39,
42-506 Będzin

anbud
/
fot. materiały prasowe