Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

EMKA – nowoczesność, pasja i zaangażowanie

Ten tekst przeczytasz w 5 minut
emka
fot. materiały prasowe

Historia firmy EMKA S.A. to nie tylko opowieść o przedsiębiorczości, ale również dowód na to, jak elastyczność, innowacyjność i społeczną odpowiedzialność można przekuć w sukces. Żyrardów, miejsce narodzin spółki, jest świadkiem nie tylko przemian samej firmy, ale również zmian społeczno-gospodarczych, które wpłynęły na jej rozwój. – Naszym celem jest nie tylko świadczenie usług, ale przede wszystkim wprowadzanie innowacyjnych technologii, praktyk i rozwiązań organizacyjnych, które zapewniają naszym klientom kompleksową obsługę i bezpieczeństwo we wszystkich obszarach naszej działalności – zaznacza Prezes Krzysztof Rdest.

Powrót do początków

emka
/
fot. materiały prasowe

Początki firmy sięgają roku 1989, kiedy to, w atmosferze wolnych wyborów, przedsiębiorstwo rozpoczęło swoją aktywność. Jednak kluczowym dla firmy był rok 1992. - W momencie, gdy przepisy prawa umożliwiły rejestrację działalności gospodarczej, powstała EMKA. Co skłoniło nas do tej nazwy? Mianowicie, tuż po założeniu firmy urodziła się moja jedyna córka Małgorzata. Wybór litery „M” jako fonetycznej reprezentacji jej imienia stał się dla nas naturalnym posunięciem, nadając firmie nie tylko nazwę, ale i osobisty wymiar – z dumą zaznacza Prezes.W 2012 roku z jednoosobowej działalności, EMKA została przekształcona w spółkę, na czele której stoi cała rodzina Rdestów. - Od 2 lat mam to szczęście, że moja córka jest wiceprezesem. To ona sama stwierdziła, że jest gotowa na nasze wspólne działania, na nowe wyzwania i wszystko to, co może nas spotkać w przyszłości. Jestem szczęściarzem, który wie, że ma zagwarantowaną sukcesję. Niewątpliwie moim największym sukcesem jest, że Małgorzata akceptuje to, co udało mi się osiągnąć. Muszę podkreślić, że to właśnie ona wprowadziła nowe spojrzenie i świeże pomysły do firmy – dodaje Krzysztof Rdest. W początkowych latach dwutysięcznych, po przełomowym okresie wejścia Polski do Unii Europejskiej, firma stanęła przed kluczową decyzją. Zdając sobie sprawę z wyzwań związanych z konkurencją ze strony potężnych zagranicznych przedsiębiorstw, zarząd postanowił skierować się na ścieżkę dywersyfikacji. Świadomi tego, że regulacje europejskie narzucają pewne obowiązki, EMKA zdecydowała się poszukać nowej aktywności, która nie tylko stworzy perspektywy rozwoju, ale także pozwoli wykorzystać potencjał płynący z dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego. To był czas, kiedy przywileje i obowiązki stworzyły fundament dla strategii spółki, przewidującej przyszłość w nowych dziedzinach. W obliczu dynamicznych zmian na rynku oraz wyzwań EMKA podjęła strategiczną decyzję o rozwinięciu swojej działalności w kilku obszarach. Skupiając się na gospodarce odpadami, świadczeniu usług transportowych oraz poszukiwaniu szans w wynajmie nieruchomości, firma wytyczyła sobie cztery obszary działalności, które stanowiły filary jej funkcjonowania. Przed pandemią spółka osiągnęła znaczące sukcesy, w szczególności w dwóch obszarach - zarządzanie odpadami oraz wynajmie autokarów turystycznych. Przedsiębiorstwo zyskało wówczas pozycję jednego z liderów w dziedzinie wynajmu autokarów dla grup krajowych i zagranicznych, dysponując imponującą flotą około 60 pojazdów. Niestety Covid w znacznym stopniu ograniczył aktywność firmy w sektorze turystycznym.

Eko-rozwiązania dla biznesu i środowiska

Obecna oferta firmy EMKA to kompleksowa gospodarka odpadami, obejmująca szeroki zakres usług dla różnych branż. Rozpoczynający się od odbioru od przedsiębiorstw odpadów medycznych w tym zakaźnych i niebezpiecznych, poprzez ich bezpieczny transport, aż po skuteczne unieszkodliwienie. Firma odbiera odpady weterynaryjne, szpitalne i kosmetyczne. Działalność obejmuje również wszechstronny zakres prac administracyjnych, takich jak rejestracja, aktualizacja, prowadzenie ewidencji oraz przygotowywanie sprawozdań BDO. Dzięki temu zapewniają swoim klientom łatwe i zgodne z przepisami działania, wyręczając ich tym samym od konieczności martwienia się formalnościami. - Niewielu z nas zastanawia się, że w efekcie profilaktyki medycznej, będąc w szpitalu, na zabiegu pobrania krwi, czy robiąc tatuaż wytwarzamy niebezpieczne odpady medyczne. Mało kto skupia się na tym, co dzieje się ze strzykawką czy z wenflonem.W nomenklaturze europejskiej są to niebezpieczneodpady medyczne, które muszą być unieszkodliwione w określonym reżimie.Firma od lat utrzymuje pozycję lidera w obszarze logistyki, co zdecydowanie wpłynęło na rozwój ich działalności. Rozbudowana flota realizatorów obsługuje aż 16 000 punktów odbioru, co oznacza 2000 interakcji z klientem każdego dnia. Tylko 2 osoby zajmują się tymi procesami administracyjnie. To zaskakujące statystyki, ale zaangażowanie, profesjonalizm oraz brak obaw przed wszelkimi optymalizacjami i automatyzacjami sprawiają, że EMKA utrzymuje wysoki poziom obsługi. Dzięki swojemu, dynamicznemu działowi IT i w odpowiedzi na nowe wyzwania, które pojawiły się podczas pandemii, przedsiębiorstwo wprowadziło autorski, wewnętrzny system logistyczny, zawierający ich know-how. Ciekawym faktem, jest to, że ich aplikacja mobilna jest dostępna nie tylko dla klientów, ale także dla wszystkich zainteresowanych zarządzaniem odpadami. Ta otwartość i współdzielenie narzędzi to element, który świadczy o zaangażowaniu spółki w rozwój całej branży.

Rewolucja-innowacja

W obliczu niedoboru mocy przerobowej w Polsce, nasza firma postanowiła stanąć na wysokości zadania. Rozpoczynając dialog z mieszkańcami kilku miast takich jak Kędzierzyn Koźle, Redzikowo koło Słupska, Syców znajdujący się między Łodzią, a Wrocławiem oraz Chełmem, zrozumieliśmy, że inwestycje wrażliwe społecznie, takie jak Instalacje Termicznego Przekształcania Odpadów, wymagają przejrzystości i zaangażowania od samego początku. Dążąc do zrównoważonego rozwoju, skierowaliśmy nasze wysiłki w kierunku innowacyjnych inwestycji w odzysk energii z odpadów niebezpiecznych, zwłaszcza medycznych. W efekcie tych starań, 16 września 2023 roku dokonaliśmy otwarcia pierwszej instalacji - zakładu do odzysku energii z odpadów w Kędzierzynie Koźlu. Pomimo wyzwań, nadal konsekwentnie realizujemy naszą misję, a druga instalacja w Redzikowie jest już w fazie realizacji -informuje Prezes Zarządu.Dzięki zastosowanym rozwiązaniom udaje odzyskiwać się dwa typy energii: elektryczną, przeznaczoną na wewnętrzny użytek zakładu i cieplną, która jest w przypadku Kędzierzyna zużywana do ogrzewana i przekazywana do sąsiednich firm. W Redzikowie pozyskana w procesie utylizacji energia zostanie przekazana miejskiemu systemowi ciepłowniczemu, co przełoży się na niższe rachunki. Co jest niezwykle ważne, cała technologia stosowana w instalacji to technologia krajowa – opracowana, wdrożona i prowadzona przez polskich naukowców i inżynierów pod przewodnictwem prof. dr hab. Inż. Janusza Bujaka.Nowoczesne podejście do zarządzania odpadami stało się ich znakiem rozpoznawczym, a tajemnicą sukcesu było wykorzystanie zaawansowanych technologii zewnętrznych w budowie instalacji.

emka
Prezes Krzysztof Rdest oraz Wiceprezes Małgorzata Rdest /
fot. materiały prasowe

- W czasie pandemii pracowaliśmy ze wszystkimi zakładami, które zajmują się utylizacją. Poznaliśmy plusy i minusy wszelkich rozwiązań. Dlatego mieliśmy doświadczenie i wiedzieliśmy co chcielibyśmy wykorzystać, a co omijać w naszych inwestycjach. W naszej instalacji po raz pierwszy w Polsce umożliwiliśmy podgląd jak wygląda utylizacja. Każdy przechodzień może z ulicy zerknąć, co dokładnie jest spalane. A to tylko jedna z cech, która nas wyróżnia. Stawiamy przede wszystkim na transparentność – zaznacza Krzysztof Rdest. Firma od lat utrzymuje pozycję lidera w obszarze logistyki, co zdecydowanie wpłynęło na rozwój ich działalności. - Nie byłoby to wszystko możliwe bez wsparcia finansowego. Jesteśmy beneficjentami programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Ale należy zaznaczyć, że wszystko co osiągnęliśmy nie byłoby możliwe bez naszej społecznej odpowiedzialności biznesu– informuje Prezes Zarządu. Spółka uzyskała także dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pod nazwą: „Wdrożenie własnej technologii efektywnego i niskoemisyjnego odzysku poużytkowego oleju spożywczego”. Wynikiem tego przedsięwzięcia będzie stworzenie innowacyjnego produktu w postaci kwalifikowanego bio-komponentu uzyskanego z zużytego oleju kuchennego (UCO), spełniającego oczekiwania klientów i przeznaczonego m.in. do produkcji biopaliw drugiej generacji.

Edutainment dla najmłodszych i nie tylko

EMKA S.A. nie tylko skupia się na efektywnej gospodarce odpadami, ale także angażuje najmłodszych poprzez innowacyjne podejście edukacyjne. Ich autorska gra mobilna Garbage Truck City Tycoon to świetne odzwierciedlenie codziennych działań firmy. Gracze zbierają wirtualne odpady, dostarczają je do miejsca utylizacji i otrzymują zasłużone gratyfikacje. To nie tylko zabawa, ale także sposób na kształtowanie świadomości ekologicznej. Gra pozwala dzieciom uczestniczyć w procesie oczyszczania przestrzeni publicznej, jednocześnie kształtując ich odpowiedzialność za otaczający ich świat. Dodatkowo, zdobywane wirtualne środki pozwalają na ulepszanie pojazdów elektrycznych. Docelowo uczestnicy mają otrzymywać prawdziwe sadzonki drzew. Dzięki tej grze spółka pragnie dotrzeć do najmłodszych odbiorców, inspirować ich do działań na rzecz ochrony środowiska i ukazywać, że dbanie o planetę może być przyjemne. To kolejny krok spółki w kierunku społecznej odpowiedzialności i budowania ekologicznej świadomości już od najwcześniejszych lat. Ale to nie wszystko – postanowiliśmy również zaangażować społeczność lokalną w proces segregacji i recyklingu pozostałości poprzez zakup recyklomatów. Umieściliśmy je w kluczowych punktach miasta. Ludzie przynoszący butelki otrzymują w aplikacji specjalne punkty za każde umieszczone w automacie opakowanie, które następnie będą mogli wymienić na sadzonkę – dopowiada Krzysztof Rdest.

Kierunek zagranica?

Córka założyciela, Wiceprezes Małgorzata Rdest, podjęła niezwykłe wyzwanie, rejestrując koncesję w Dubaju. W ramach tej międzynarodowej inicjatywy, nawiązała współpracę z jedną z lokalnych firm w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Razem starają się zaimplementować autorski i sprawdzony wewnętrznie system logistyczny firmy EMKA . Ten krok jest nie tylko świadectwem zaawansowania spółki, ale również wynikiem zaangażowania młodego pokolenia, reprezentowanego przez córkę prezesa. - Projekt Gosi w Dubaju to nie tylko zwrot w kierunku międzynarodowej ekspansji, ale także dowód na to, że nie boimy się wyzwań. Wprowadzenie naszego własnego, przeanalizowanego systemu logistycznego na obce rynki pokazuje, że jesteśmy gotowi konfrontować się z różnorodnymi realiami biznesowymi – stanowczo zaznacza Prezes Zarządu Krzysztof Rdest. Jak można zauważyć, EMKA to przedsiębiorstwo o pełnym polskim rodowodzie, które dąży do reprezentowania najszlachetniejszych cech Polski - innowacyjności, pracowitości, dynamizmu, rozwoju i nowoczesności.

Martyna Papiernik

emka logo
/
fot. materiały prasowe