Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Najwyższa jakość – z Piątnicy, no bo skąd!

Ten tekst przeczytasz w 6 minut
piątnica
Materiały prasowe

OSM Piątnica to jedna z największych spółdzielni mleczarskich w Polsce, należąca do ponad 2 tys. rolników, których gospodarstwa położone są w północno-wschodniej części kraju, na obszarze tzw. Zielonych Płuc Polski. Odbywająca się w Spółdzielni produkcja prowadzona jest według najwyższych standardów, co gwarantuje wysoką jakość i naturalność produktów. Umiejętne czerpanie z bogatych tradycji mleczarskich regionu oraz otwartość na innowacje pozwoliły Piątnicy stać się jedną z najnowocześniejszych i najbardziej renomowanych mleczarni w kraju i na świecie. O tradycji, jakości i przyszłości rozmawialiśmy z Prezesem OSM Piątnica Zbigniewem Kalinowskim.

Historia przetwórstwa mleka w regionie sięga połowy XIX wieku, gdy Franciszek Dionizy Lutosławski i jego syn wprowadzili do swojego majątku krowy mleczne sprowadzone z zagranicy. Początkowo surowiec przetwarzano w niewielkiej przydomowej mleczarni. Po wojnie, z myślą o rozwoju, została ona przeniesiona do Łomży. W latach 60. wybudowano nowoczesny zakład produkcyjny w Piątnicy, a w 2011 roku do Spółdzielni przyłączono mleczarnię w Ostrołęce. Obecnie produkcja odbywa się w dwóch zakładach – w Piątnicy i w Ostrołęce. 

Przed okresem transformacji w nasze wyroby zaopatrywaliśmy lokalny rynek łomżyński. Byliśmy małą spółdzielnią, która produkowała wszystko to, co było związane z nabiałem. Wówczas trwałość mleka w szklanej butelce wynosiła dwanaście godzin. Trzeba było je szybko dostarczyć i zużyć. Od 1989 roku zaczęły zachodzić istotne zmiany. Dostrzegliśmy, że możemy sami decydować o swoim rozwoju. Z małej mleczarni powstała duża firma. W sumie przez te wszystkie lata, aż do teraz, zainwestowaliśmy przeszło miliard złotych w nasz rozwój – mówi Zbigniew Kalinowski.

Jakość na pierwszym miejscu

Wysoka jakość surowca zawsze była dla OSM Piątnica priorytetem. Na początku lat 90. XX wieku nawiązano współpracę z emerytowanymi rolnikami ze Stanów Zjednoczonych, którzy zamieszkali u piątnickich rolników i przekazywali im cenne know-how w zakresie uzyskiwania najwyższej jakości mleka. OSM Piątnica, jako pierwsza w Polsce, wdrożyła także kompleksowy program doskonalenia jakości surowca i wprowadziła najwyższą klasę skupowanego mleka – premium, które jest wyjątkowo czyste mikrobiologicznie. Stosowane przez Piątnicę normy znacznie przewyższają wymagania Unii Europejskiej. Za wysokiej jakości surowiec Spółdzielnia z dumą już od ponad 20 lat płaci rolnikom najwyższą cenę w Polsce, a obecnie również w Europie. OSM Piątnica zajmuje czwarte miejsce pod względem przychodów wśród firm w branży mleczarskiej. Obok wysokiej jakości surowca, w dążeniu do najwyższej jakości produktów, OSM Piątnica dużą uwagę przywiązuje także do inwestycji technologicznych oraz rozwoju produkcji:

Zbigniew Kalinowski, Prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy
Zbigniew Kalinowski, Prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy /
fot. materiały prasowe

  Od początku nastawialiśmy się na to, aby budowane przez lata instalacje produkcyjne były zawsze na najwyższym poziomie. Nasze maszyny pochodziły od najlepszych firm na świecie. Pierwszy sprzęt, który zamówiliśmy do produkcji serka wiejskiego, był sprowadzony z USA. Z kolei maszyny pakujące, które są niezwykle ważne w branży mleczarskiej, kupowaliśmy od producentów niemieckich. Zawsze stawialiśmy na to, co najlepsze – dodaje Prezes Kalinowski.

Silna marka

Marka Piątnica to obecnie jedna z najsilniejszych marek nabiałowych w Polsce, darzona przez konsumentów ogromnym zaufaniem. Jest to efekt spójnych i konsekwentnych działań Spółdzielni, by dostarczać najwyższej jakości produkty, co od początku było wpisane w strategię Piątnicy i stało się jedną z jej nadrzędnych wartości. Jednym z wyrobów, na którym marka Piątnica zbudowała swą rozpoznawalność, jest Serek Wiejski. Jego wprowadzenie w 1992 roku stało się przełomowym momentem w historii Spółdzielni. Ten nieznany wówczas w Polsce produkt nie tylko stał się rynkowym bestsellerem, ale także, obok piątnickich śmietan, dał podwaliny marce Piątnica. Obecnie jest ona kojarzona z najwyższą jakością, pozytywnymi emocjami, lokalnym pochodzeniem i naturalnością, a sięgając po produkty z Piątnicy, konsumenci mają pewność, że wybierają najlepszą ofertę w kategorii. Postrzeganie Piątnicy jako silnej i zaufanej marki idzie w parze z mocną pozycją rynkową Spółdzielni.

Dla nas sztuką jest tworzenie takich produktów, które będą chętnie i regularnie wybierane przez konsumentów. Takich produktów oczekują również nasi partnerzy handlowi, którzy chętnie stawiają je na swoje półki – z satysfakcją zaznacza Zbigniew Kalinowski. W centrum tej misji stoi przekonanie, że prawdziwa wartość tkwi zarówno w samym produkcie, jak i w relacjach, jakie Spółdzielnia buduje:

Marka Piątnica ma wyjątkowe miejsce w sercach polskich konsumentów. Cenią ją oni za to, w jaki sposób odpowiada na ich potrzeby i oczekiwania oraz aktualne trendy, ale przede wszystkim za stosunek jakości do ceny. To przekłada się na zaufanie, lojalność i pozytywny sentyment, co w rezultacie stanowi solidny fundament naszej silnej pozycji na rynku – dodaje Prezes Zarządu.

piątnica
/
Materiały prasowe

Pionier innowacji

OSM Piątnica od początku działalności stawia na rozwój i innowacyjność. Te cele realizowane są zarówno na poziomie produktowym, jak i poprzez wprowadzanie nowatorskich rozwiązań produkcyjnych. OSM Piątnica wielokrotnie wyznaczała kierunki rozwoju całej branży, a wiele z wprowadzonych przez Spółdzielnię wyrobów okazało się przełomowymi dla krajowego rynku nabiałowego. Doskonałym przykładem jest Serek Wiejski, który zrewolucjonizował rynek i do tej pory jest jednym z najpopularniejszych produktów śniadaniowych w Polsce. Popyt na niego jest tak duży, że Spółdzielnia uruchomiła piątą już linię produkcyjną tego wyrobu. Piątnica jest również największym w kraju markowym producentem twarogu w klinku i prekursorem jego innowacyjnego opakowania typu „otwórz, zamknij”, które upowszechniło się w całej Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie za wprowadzenie na rynek tych dwóch produktów Piątnica otrzymała tytuł Ambasadora Polskiego Sera na Polskim Kongresie Serowarskim 2022. Spółdzielnia wiedzie także prym na rynku śmietan, oferując doskonałe wyroby wyróżniające się jakością oraz uniwersalnym zastosowaniem. Co istotne – Piątnica jako pierwsza wprowadziła standaryzację oznaczeń kolorystycznych śmietan i opisów ich zastosowania, a w 2022 roku została uznana Liderem Dekady kategorii „Śmietany” w plebiscycie Konsumencki Lider Jakości organizowanym przez Redakcję „Strefy Gospodarki”. Za wprowadzenie na rynek najbardziej innowacyjnego produktu nabiałowego w Europie – Koktajli Odżywczych z białkiem serwatkowym – OSM Piątnica otrzymała prestiżową nagrodę w V edycji konkursu European Award for Cooperative Innovation organizowanego przez Cogeca oraz hiszpański bank spółdzielczy Cajamar Caja Rural. Tworząc Koktajle Odżywcze, Spółdzielnia jako pierwsza na świecie wykorzystała świeże, nieprzetworzone białko serwatkowe, które jest najbardziej przyswajalnym białkiem mleka i ma wyjątkowe właściwości prozdrowotne. W odpowiedzi na duże zainteresowanie żywnością pochodzenia roślinnego już nie tylko wśród wegan czy wegetarian, ale także wśród osób, które poszukują różnorodności, podążają za smakiem i naturalnością, w styczniu 2022 roku Spółdzielnia poszerzyła ofertę o napoje roślinne pod marką Piątnica Roślinna. Innowacyjność widoczna jest także w licznych działaniach Spółdzielni na rzecz ochrony środowiska, które polegają między innymi na redukcji śladu środowiskowego, wspieraniu dostawców we wprowadzaniu praktyk związanych ze zrównoważoną produkcją mleka oraz angażowaniu pracowników w akcje prośrodowiskowe. Potwierdzeniem skuteczności tych działań jest przyznany OSM Piątnica tytuł Przedsiębiorstwo Zielonych Rozwiązań w Rankingu Spółdzielni Mleczarskich.

Spółdzielnia jako jedna z pierwszych wprowadziła także Zintegrowany System Zarządzania, który obejmuje normy ISO 9001 dotyczące jakości, system HACCP zapewniający bezpieczeństwo żywności oraz ISO 14001 dla zarządzania środowiskiem. Spółdzielnia posiada także międzynarodowy certyfikat International Food Standard.

piątnica
/
Materiały prasowe

Automatyzacja i ludzie

W dążeniu do doskonałości i efektywności produkcyjnej Spółdzielni ważną rolę odgrywa automatyzacja: 
 – Duża skala produkcji pozwala nam optymalizować koszty, co wprost przekłada się na atrakcyjność cenową naszych produktów. Obecnie większość procesów w naszym zakładzie jest już w pełni zautomatyzowanych, wpływa to nie tylko na efektywną realizację, ale również minimalizację odstępstw od naszych standardów. Jednocześnie nasi pracownicy nadal odgrywają istotną rolę w nadzorowaniu procesów produkcyjnych i pakowania. Obecna kadra liczy 1200 pracowników, a ich zaangażowanie i profesjonalizm przyczyniają się do sukcesu OSM Piątnica na rynku. Wysoka stabilność zespołu jest widoczna w niskiej rotacji, a większość pracowników pozostaje z nami aż do czasu przejścia na emeryturę. W Spółdzielni nie tylko tworzymy produkty wysokiej jakości, ale także kulturę organizacyjną opartą na szacunku i równości. Każdy głos ma znaczenie, niezależnie od stanowiska czy stażu pracy. U nas liczy się przede wszystkim jakość pomysłu. To podejście sprawia, że każdy pracownik jest kluczowym uczestnikiem naszej wspólnej drogi ku doskonałości – podkreśla Zbigniew Kalinowski.

Ekspansja zagraniczna

Historia OSM w Piątnicy zawsze była związana z troską o lokalny rynek. Jednak wraz z rosnącymi zdolnościami produkcyjnymi, Spółdzielnia postanowiła otworzyć się na nowe możliwości, jakie daje ekspansja zagraniczna.

Chociaż nasze produkty nie posiadają długiego terminu przydatności do spożycia, to obecnie intensywnie pracujemy nad dotarciem z nimi za granicę. Eksport to dla nas długotrwały proces, wymagający staranności i cierpliwości. Mimo to zaczynamy świadomie kierować nasze kroki w stronę międzynarodowej sceny. Warto podkreślić, że zachowujemy przy tym naszą specjalizację, która nakierowana jest na oferowanie wyłącznie świeżych, naturalnych wyrobów. Obecnie nasze produkty trafiają już na półki sklepów polonijnych, zyskując uznanie w ponad 20 krajach na świecie. To zaledwie początek naszej podróży, której celem jest to, by stać się ambasadorem polskiej jakości na międzynarodowej arenie – zaznacza Prezes Zarządu.

piątnica
/
Materiały prasowe

Plany na 2024 rok

Wizja przyszłości OSM Piątnica na rok 2024 rysuje się jako dynamiczny etap rozwoju, wynikający z ambitnych planów inwestycyjnych. Zakończenie roku 2023 z obrotem 2,5 mld złotych stanowi solidną bazę do realizacji zakrojonych na szeroką skalę projektów. Plany rozwojowe obejmują szerokie inwestycje, których realizacja wiąże się z uzyskaniem środków z KPO. Dodatkowo Spółdzielnia zaangażowana jest w projekt nowatorskiego procesu produkcyjnego zgłoszonego do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Wśród głównych założeń na przyszłość są rozwój mocy wytwórczych oraz budowa centralnego magazynu logistycznego w Ostrołęce, które zwiększą efektywność produkcyjną. Planowane inwestycje przekroczą kwotę 100 mln złotych.

Rok 2024 zapowiada się jako czas nowych wyzwań, nowości produktowych i dynamicznego wzrostu. Z optymizmem patrzymy w przyszłość – podsumowuje Prezes Zarządu OSM Piątnica, Zbigniew Kalinowski.

Bartosz Parchoniuk

piątnica logo
/
Materiały prasowe