Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Cztery dekady innowacji i sukcesu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
alma
fot. materiały prasowe

Alma S.A. może poszczycić się niezwykłą historią sukcesu. Ich główną działalnością jest dostarczanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych i cyberbezpieczeństwa. – Mało kto wie, ale jesteśmy najstarszą prywatną spółką informatyczną w Polsce. Istniejemy na rynku już 40 lat – z dumą podkreśla Prezes Zarządu, Łukasz Kolenda-Parakiel.

Początki firmy

Początkowo Alma S.A. zajmowała się eksportem produktów rolno-spożywczych do Niemiec. Nie trwało to długo, ponieważ właściciel szybko zauważył potencjał branży informatycznej i zaczął nawiązywać kontakty z przedsiębiorstwami takimi jak IBM. Kooperacja zaowocowała importem pierwszych komputerów do Polski. W tamtych latach kanał dystrybucji sprzętu komputerowego jak usług integratorskich dopiero się rozwijał, więc Alma S.A. była pionierem w tej dziedzinie. 

Łukasz Kolenda-Parakiel
Łukasz Kolenda-Parakiel /
fot. materiały prasowe

– Jednym z naszych pierwszych klientów był PKO Bank Polski. W latach 80-tych otrzymaliśmy zlecenie na dostarczenie 3 tys. komputerów. Należy podkreślić, że bank ten do dzisiaj z nami współpracuje – zaznacza Prezes Zarządu. Spółka w swojej historii przeszła przez wiele zmian i etapów rozwoju. Na początku swojego istnienia koncentrowała się głównie na informatyzacji branży finansowej. Dostarczała komputery i drukarki, które wspomagały procesy bankowe. Następnie pojawiła się potrzeba tworzenia sieci lokalnych i łączenia oddziałów za pomocą Intranetu. Firma rozwijała pierwsze strony internetowe i tworzyła oprogramowanie dla banków spółdzielczych. Jednym z kluczowych momentów w historii jej działalności było stworzenie pierwszego systemu informatycznego HIS (Health Information Systems) o nazwie „Eskulap", który optymalizuje procesy obsługi szpitali. System ten do dziś jest w użyciu. Od ponad 20 lat Alma S.A. uczestniczy w budowie ogólnopolskiej, akademickiej sieci optycznej łączącej największe ośrodki MAN oraz centra Komputerów Dużej Mocy. Należy zauważyć, że to właśnie Alma w 2015 roku zrealizowała projekt połączenia największego na świecie ośrodka badawczego fizyki cząstek CERN z ogólnopolską siecią akademicką.  Wraz z rozwojem technologii oraz wzrostem zagrożeń wynikających z atakami cybernetycznymi, spółka zaczęła uczestniczyć w tworzeniu rozwiązań informatycznych dla swoich klientów. – Jesteśmy twórcami pierwszego polskiego systemu cyberbezpieczeństwa dla sieci przemysłowych oraz infrastruktury krytycznej. Projekt realizowaliśmy przy wsparciu Funduszy Europejskich. Pozyskaliśmy również dodatkowych inwestorów i stworzyliśmy osobną spółkę, która skupia się na tym obszarze  – zaznacza Łukasz Kolenda-Parakiel.

Elastyczność i innowacje

Alma S.A. obsługuje klientów z różnych branż, poczynając od instytucji finansowych, operatorów telekomunikacyjnych, uczelni, kończąc na firmach z sektora automotive czy FMCG. Przedsiębiorstwo jest elastyczne i podejmuje się zarówno małych, jak i dużych projektów. Zatrudnia wielu inżynierów i techników, którzy pracują nad rozwojem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Obecnie oferta podzielona jest na trzy główne segmenty: teletransmisja i sieci, rozwiązania dla centrów danych oraz cyberbezpieczeństwo. – Na rynku wyróżniamy się dzięki kilku kluczowym czynnikom. Po pierwsze patrzymy długofalowo i staramy się przewidywać trendy w branży informatycznej na kilka lat do przodu. Po drugie dbamy o rozwijanie kompetencji i zdobywanie wiedzy przez pracowników, co pozwala nam być gotowym na wszelkie zmiany w technologii – podkreśla Prezes Zarządu.

Dynamiczny rozwój

Alma S.A. stawia sobie za zadanie skuteczną promocję swoich produktów i usług w Europie, i na całym świecie. Przedsiębiorstwo jest zainteresowane rozwojem cyberbezpieczeństwa opartego na rozwiązaniach kwantowych – Naszym zdaniem jednym z kluczowych obszarów przyszłości jest cyberbezpieczeństwo w rozumieniu kwantowym. Jesteśmy jedną z pierwszych firm na polskim rynku, która dostarczyła, wdrożyła i zintegrowała rozwiązania zabezpieczające przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z komputerami kwantowymi. Jesteśmy gotowi na wyzwania przyszłości i dążymy do dalszego rozwoju na krajowym i międzynarodowym rynku IT. – podsumowuje Łukasz Kolenda-Parakiel.

Bartosz Parchoniuk

alma logo
/
fot. materiały prasowe