Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Potencjał eteru dimetylowego

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
wodór
Materiały prasowe

Rozwój rynku paliw alternatywnych w ostatnich czasach stał się dość popularny. Obecnie najpopularniejszym tematem jest wodór, ale czy to jedyne paliwo przyszłości? W rozmowie dla Panoramy Gospodarczej – dr inż. Andrzej Rogala z Politechniki Gdańskiej.

Eter dimetylowy - DME

Flagowym projektem dr inż. Andrzeja Rogali jest rozwój technologii otrzymywania eteru dimetylowego (w skrócie DME) realizowanym przez NCBiR wraz z ORLEN S.A. Eter Dimetylowy (DME) to organiczny związek chemiczny z grupy eterów, który może stanowić paliwo alternatywne dla oleju napędowego, LPG, LNG i benzyny. Może być produkowany z gazu ziemnego, węgla lub biomasy jak i z wykorzystaniem odpadowego dwutlenku węgla. Projekt dr Rogali jest już na ukończeniu, a kluczowe prace idą wedle założeń. Instalacja modelowa została zakończona, a instalacja demonstracyjna jest na ostatniej fazie przygotowań czyli testowania. Obecnie trwa prace nad projektem instalacji wdrożeniowej.

 

Wodór

Dr Andrzej Rogala na samym DME nie poprzestaje. Kolejnym tematem, który „bierze pod lupę” jest wodór. W chwili obecnej zespół dr Rogali jest po wstępnych badaniach dotyczących magazynowania wodoru w metanolu. Trwają również prace nad projektem ,w porozumieniu z ORLEN, dotyczącym wykorzystania wodoru w innych paliwach syntetycznych. Istnieje ogromna szansa na to iż badania będą kontynuowane. Ponad to trwają pracę nad produkcją wodoru z innych surowców niż tylko gaz ziemny, m.in. z surowców odnawialnych czy odpadów.

dr inż. Andrzej Rogala z Politechniki Gdańskiej
dr inż. Andrzej Rogala z Politechniki Gdańskiej /
Materiały prasowe

Pan dr inż. Andrzej Rogala z Politechniki Gdańskiej, doskonale wie, iż o wiedzy i doświadczeniu, a także sukcesach należy mówić głośno. W dniu 25 maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyło się V Międzynarodowe Forum Gospodarcze, organizowane przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki. Dr Rogala wziął udział w tym wydarzeniu jako prelegent w sesji dyskusyjnej pt. „Zielona transformacja”. Wraz z innymi uczestnikami debaty poruszane była poruszana tematyka wodoru jako paliwa przyszłości oraz optymalnych rozwiązań dla środowiska i biznesu. W mojej ocenie inicjatywa taka jak Międzynarodowe Forum Gospodarcze jest niezwykle ważna i potrzebna. Dla nas, środowisk naukowych, to doskonała okazja do zaistnienia, zaprezentowania się w środowisku przedsiębiorców. To dobre miejsce, aby nauka mogła kooperować z biznesem – mówi dr inż. Andrzej Rogala.

 

Martyna Papiernik

Projekt pt. „Rozwój technologii otrzymywania eteru dimetylowego pod kątem zagospodarowania małych złóż węglowodorów” nr POIR.04.01.01-00-0064/18 w ramach I konkursu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Wspólne Przedsięwzięcie INGA, realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z ORLEN (dawniej Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A.) oraz Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.