Blachotrapez słynie z wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w branży budowlanej. Revolt Energy S.A. – będący częścią Grupy – kontynuuje ten trend, rewolucjonizując rynek odnawialnych źródeł energii. – Z naszych farm mogą korzystać firmy z każdego miejsca w Polsce. Zamierzamy zbudować zakład recyklingu paneli, który będzie przełomowym rozwiązaniem w kwestii ochrony środowiska – mówi Żaneta Koźmińska, Dyrektor Zarządzająca spółki.
Revolt Energy to świeży podmiot na polskim rynku i kolejna inwestycja Grupy Blachotrapez. Co zadecydowało o poszerzeniu działalność o branżę odnawialnych źródeł energii?
Rzeczywiście, niebawem minie dwa i pół roku naszej działalności, więc stosunkowo jesteśmy młodą firmą. Jednak jak słusznie Pan zauważył czerpiemy z doświadczenia firmy, która na rynku jest już ponad 50-lat. Blachotrapez jest czołowym producentem pokryć dachowych oraz elewacyjnych, zależność rozwiązań – wspomnianych pokryć dachowych i rozwiązań fotowoltaicznych – stanowiła dla nas jasny sygnał i naturalny krok do rozwoju w branży OZE. Nie tylko wykorzystaliśmy niszę na rynku, ale – delikatnie mówiąc – zrewolucjonizowaliśmy rynek. Wprowadziliśmy szereg innowacyjnych usług dla klientów i mimo krótkiego stażu możemy się pochwalić kompleksową obsługą, jak również pokaźną liczbą zrealizowanych inwestycji. Łączymy wiedzę ekspertów z wieloletnim doświadczeniem i wykorzystujemy posiadane zasoby. To wszystko sprawia, że już teraz wyznaczamy standardy w branży fotowoltaicznej.
Jak obecnie kształtuje się Państwa oferta oraz kto jest Państwa głównym odbiorcą?
W założeniu głównymi odbiorcami Revolt Energy mieli być klienci indywidualni, a działalność miała polegać na sprzedaży B2C. Jednak już w pierwszym okresie funkcjonowania w branży fotowoltaicznej zaobserwowaliśmy potrzebę stworzenia dedykowanych usług dla dużych podmiotów. W odpowiedzi powstał innowacyjny projekt farm zdalnych skierowany właśnie do przedsiębiorstw. Polega on na tym, że jeśli klient nie ma miejsca do stworzenia takiej inwestycji, proponujemy przesyłanie energii właśnie z farmy zdalnej. Z naszych farm mogą korzystać firmy z każdego miejsca w Polsce.
Stawiają Państwo duży nacisk na innowacyjność. Co wyróżnia Państwa podmiot na tle konkurencji?
Przede wszystkim zindywidualizowane podejście do klienta. Jesteśmy pierwszą firmą na rynku, która oferuje klientowi indywidualnemu i firmom nowoczesne panele fotowoltaiczne produkowane w technologii SHINGLED. Polega to na tym, że dzięki ułożeniu ogniw słonecznych na zakładkę (gont) zmniejsza się przestrzeń między ogniwami, czego efektem jest umieszczenie większej ich liczby na każdym panelu. Co więcej wprowadziliśmy nowy sposób finansowania. Rozwiązanie, które wspiera przedsiębiorców w drodze do zielonej transformacji. Jeśli nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy duży wydatek, koszty za wybudowanie farmy są rozłożone w latach. Bez wkładu własnego, bez konieczności uzyskiwania pozwoleń. Za proces przygotowania i weryfikacji dokumentów odpowiadamy my, jaki i nasi partnerzy – firma ESCOlight. Również etap developmentu jest po naszej stronie. Dopiero w momencie, kiedy instalacja zaczyna pracować i produkować prąd firma płaci za abonament. Przez cały czas trwania umowy klient ma zapewnione uzyski energii oraz serwis, o który zadba wykonawca. Gwarantujemy również naszym klientom odbiór paneli fotowoltaicznych po okresie eksploatacji i robimy to bez żadnych dopłat. Zamierzamy zbudować zakład recyklingu paneli, który będzie przełomowym rozwiązaniem w kwestii ochrony środowiska. Gwarantujemy wysoką jakość naszych produktów, a klienci otrzymują gwarancję dostarczenia określonej w projekcie ilości energii. Jesteśmy firmą wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom klienta.
Jak ocenia Pani obecną sytuacja na rynku energetycznym i jakie widzi Pani szansę na większy udział w rynku odnawialnych źródeł energii?
Udział odnawialnych źródeł energii (OZE) na rynku będzie cały czas rosnąć. Dekarbonizacja, dbanie o środowisko i źródła ekologiczne to oś działania europejskich krajów. Poszukiwania dywersyfikacji i obniżania kosztów przez firmy oraz jednostki sprawia, że coraz więcej populacji będzie korzystać z OZE. Żyjemy w czasach rosnącej inflacji, a niektóre firmy otrzymują dziesięciokrotnie wyższe rachunki za energię i każdy stara szukać optymalnego dla siebie rozwiązania. Warto również wspomnieć o najświeższej informacji odnośnie zmian w detektywie EPBD. Zgodnie z decyzją PE wszystkie nowe budynki w UE muszą spełnić standard zeroemisyjności już od 2028 r., a budynki będące własnością instytucji publicznych nawet jeszcze wcześniej. Nowe budynki będą musiały być także obowiązkowo wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Warto pomyśleć o tych zmianach jeszcze przed nagłym ożywieniem – bo skutki tej historii już znamy.
OZE to branża przyszłości, zarówno ze względu na wytyczone przez Unię Europejską cele klimatyczne związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych, tym bardziej w kontekście dzisiejszych problemów energetycznych. Proszę powiedzieć czym zachęcają Państwo ludzi do tego, aby zasilali Państwa szeregi?
Mówiąc wprost jesteśmy firmą, w której chce się pracować. Bardzo dbamy o atmosferę i staramy się być jak najbliżej naszych pracowników. Zapewniamy spokój i bezpieczeństwo pracy. Jesteśmy stabilną spółką, która krok po kroku realizuje założony plan. Do tego biznesu podchodzimy zupełnie inaczej, niż nasza konkurencja, a osoby pracujące w Revolt to zauważają i doceniają. Pracujemy zgodnie z naszymi wartościami i wszyscy zmierzamy w jednym kierunku. Stawiamy na ludzi, a pracownicy widzą tu miejsce do rozwoju. Nie bez powodu otrzymaliśmy certyfikat Great Place to Work potwierdzający, iż jesteśmy jednym z najlepszych miejsc pracy w Polsce.
Jakie inwestycje zostały poczynione w Państwa przedsiębiorstwie w ostatnim czasie?
Jesteśmy firmą produkcyjno-handlową. Naszym klientom zewnętrznym dostarczamy produkowane przez nas konstrukcje fotowoltaiczne – dedykowane zarówno dla dachów jak i instalacji naziemnych. Mamy innowacyjne produkty, które opatentowaliśmy. W ciągu roku zbudowaliśmy fabrykę, która pozwala nam dostarczać wyprodukowane przez nas konstrukcje. Współpracujemy z Blachotrapez, co tylko pomaga nam rozwijać jakość naszych usług.
Jak kształtują się plany rozwojowe firmy Revolt Energy na najbliższe lata?
Aktywnie działamy w Czechach, Niemczech, Rumunii i Słowacji. W planach mamy otwarcie się na bałkańskie rynki, gdzie uczestniczymy w rozmowach z rządami poszczególnych krajów, które postrzegają nas jako wiarygodnego partnera w kwestii odnawialnych źródeł energii. W najbliższych miesiącach planujemy przekształcenie w profesjonalną firmę budowlaną, która będzie się specjalizowała w budowaniu farm fotowoltaicznych. Chcemy w maksymalny sposób uniezależnić się od czynników zewnętrznych, a szybkie i profesjonalne wykonawstwo to jeden z naszych celów rozwojowych.
Bartosz Parchoniuk