Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Innowacyjny bioprodukt wkrótce trafi na rynek

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników
Materiały prasowe

Zespół badawczy na czele z dr Katarzyną Janczak z Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników (Łukasiewicz - IMPIB) opracowuje innowacyjny bioprodukt przyspieszający rozkład biodegradowalnych materiałów polimerowych w kompoście.

Pomysł na przedsięwzięcie narodził się w odpowiedzi na potrzeby jednej z firm, która współpracuje z Łukasiewicz - IMPIB, rozwijający się rynek tworzyw biodegradowalnych oraz aktualne dyrektywy dotyczące naczyń jednorazowego użytku. Celem projektu jest opracowanie nawozu, który nie tylko przyśpieszy rozkład materiałów polimerowych w kompoście, ale również przyspieszy wzrost roślin. Prace realizowane są we współpracy naukowców z trzech jednostek naukowych: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Materiałów Polimerowych i Barwników, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. 

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników
/
Materiały prasowe

Produkt będzie udoskonaloną wersją poprzedniego projektu dr Katarzyny Janczak. Tym razem preparat będzie w formie sypkiej, co będzie skutkowało dłuższą datą przydatności. Zmodyfikowany zostanie również skład mikrobiologiczny, dodane będą szczepy bakterii, które będą wspomagać wzrost roślin. Otrzymamy zatem produkt, który z jednej strony przyspieszy kompostowanie materiałów polimerowych, z drugiej zaś będzie poprawiać właściwości nawozowe kompostu. Opracowywany preparat może być wykorzystywany zarówno przez posiadaczy ogródków działkowych lub przydomowych, jak i przez duże kompostownie przemysłowe. W przypadku odbiorców indywidualnych produkt ułatwi deponowanie doniczek rozsadowych, naczyń jednorazowego użytku lub opakowań po warzywach wykonanych z tworzyw biodegradowalnych. Dla przemysłu oznacza to zaniechanie problemu, z którym od wielu lat borykają się duże kompostownie, czyli sporymi ilościami odpadów polimerowych w bioodpadach. Na uwagę zasługuje również fakt, iż kompost po zastosowaniu preparatu będzie mógł być wykorzystany do rekultywacji gleb oraz pod uprawę niektórych gatunków roślin m.in. wykorzystywanych do produkcji biomasy na cele energetyczne. Realizowany projekt jest wręcz książkowym przykładem na to, że synergia nauki z biznesem jest możliwa i niezwykle potrzebna, bowiem zarówno nauka, jak i biznes muszą się wzajemnie wspierać, aby się rozwijać.

 

Dr Katarzyna Janczak za nieszablonowe myślenie, pionierskie idee oraz niezwykłe rozwiązania na rzecz innowacji w Polsce została nominowana do nagrody Ambasador Innowacyjności przyznanej z ramienia Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki. Nie pozostaje nic innego jak życzyć dalszych sukcesów oraz czekać z niecierpliwością, aż produkt będzie dostępny na półkach sklepowych.

 

Martyna Papiernik

 

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników
/
Materiały prasowe

Projekt pn. „Innowacyjny bioprodukt przyspieszający rozkład tworzyw” powstał w ramach konkursu LIDER XII skierowanego do młodych naukowców, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Realizowany będzie w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu.

Nr umowy: Nr LIDER/48/0247/L-12/20/NCBR/2021

Okres realizacji: kwiecień 2022 – kwiecień 2025

 

Sieć Badawcza Łukasiewicz to jedna z największych sieci badawczych w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i w nie więcej niż 15 dni roboczych proponuje opracowanie skutecznego rozwiązania. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze, może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce.

Zobacz także: https://lukasiewicz.gov.pl/images/Raport-Lukasiewicza-2019-2020-Nauka-dla-Przyszlosci.pdf

 

ncbir belka
/
fot. materiały prasowe