Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Lider na rynku materiałów budowlanych

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
prezes zarządu komplementariusza PW. Mat-Bud Sp. z o.o. Sp.k. - komandytariusz Jacek Rutkowski
Prezes zarządu komplementariusza PW. Mat-Bud Sp. z o.o. Sp.k. - komandytariusz Jacek Rutkowski
Materiały prasowe

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mat-Bud Sp. z o.o. Sp. k. przez ponad 20 lat istnienia przeszło długą drogę od małej spółki do dużego przedsiębiorstwa, które operuje setkami milionów złotych. Przepisem na sukces firmy jest stałe rozszerzanie oferty produktowej, odważne inwestycje i długofalowe myślenie. O firmie, branży oraz rozwoju spółki opowiada prezes zarządu komplementariusza – komandytariusz Jacek Rutkowski.

Przedsiębiorstwo MAT-BUD istnieje na rynku od 1998 roku, Co zmieniło się na przestrzeni tego czasu?

Firma została założona 1998 roku pod Toruniem, jako hurtownia materiałów budowlanych przez małżonków Elżbietę i Bogdana Pietras i od samego początku rozwijała się bardzo dynamicznie. Rok 2005-2008 był przełomowy w zakresie budowania strategii ukierunkowanej na obsługę firm wykonawczych oraz klientów indywidualnych, z największym naciskiem na obiekty użytkowe, budownictwo jedno- i wielorodzinne. W tym okresie powstała betoniarnia oraz kopalnia kruszyw. Dzięki temu firma stała się liderem w branży budowlanej w województwie kujawsko-pomorskim, koncentrując się na ciągłym rozwoju spółki z wykorzystaniem najwyższych standardów. Ukierunkowaliśmy się na to, co w biznesie najważniejsze, czyli wzrost zysków i wartości firmy. Wspólnicy doskonale wiedzieli, że dla osiągnięcia sukcesów niezbędne jest inwestowanie w firmę, zwiększanie obszaru działania oraz potencjału produkcyjnego i handlowego. Taka postawa znacząco pomogła w budowaniu dużej i silnej firmy. Na skutek tego w 2015 roku powstał duży odział handlowy i produkcyjny w Bydgoszczy oraz oddział handlowy w Grudziądzu, a w latach 2017-2018 duże oddziały handlowe w Gdyni, Kowalach koło Gdańska, Łodzi i Włocławku.

Jak obecnie kształtuje się oferta MAT-BUD i kto jest Państwa głównym odbiorcą?

Obecnie posiadamy 8 oddziałów handlowych - hurtowni budowlanych z pionami do obsługi inwestycji, dwa zakłady do prefabrykacji betonów i kopalnię kruszyw. Zatrudniamy ponad 150 pracowników. Dobra, kompetentna załoga, fachowe doradztwo, szybka i sprawna logistyka to klucz do sukcesu. Na nasze powodzenie w biznesie przekłada się również elastyczność finansowa, dobrze zaopatrzone magazyny w szeroką gamę dobrych produktów oraz uczciwy podział zysków z załogą. Jesteśmy w rejonie  liderem w obsłudze największych inwestycji infrastrukturalnych, przemysłowych oraz publicznych. Tyczy się to również budownictwa mieszkaniowego, jedno- i wielorodzinnego. Z nami można wybudować wszystko ,,od A do Z”. Dla nas każdy klient jest ważny: zarówno generalny wykonawca jak i inwestor prowadzący drobne remonty.

Co wyróżnia Państwa podmiot na tle konkurencji?

Mamy bardzo wysokie standardy obsługi, które systematycznie podnosimy. Wysokie wymagania wobec załogi są rekompensowane adekwatnymi wynagrodzeniami. Posiadamy własny i wynajęty transport HDS oraz dobrą logistykę, co pozwala nam szybko realizować dostawy zamówionych produktów prosto na plac budowy. Dzięki temu łatwiej nam sprostać potrzebom i wymaganiom naszych odbiorców. Fachowe doradztwo techniczne jest pomocne w doborze odpowiednich produktów co daje klientom komfort i bezpieczeństwo w prowadzeniu inwestycji. Dbamy o dobre relacje z dostawcami oraz partnerami biznesowymi. Wieloletnie doświadczenie i nabyta wiedza sprawia, że jesteśmy przedsiębiorstwem godnym zaufania.

Jak ocenia Pan obecną sytuacja na rynku budowlanym?

Miniona dekada, to był bardzo dobry okres dla budownictwa. Przychody oraz zyski systematycznie rosły. Czasy pandemii były ,,zwariowane” ale dla branży budowlanej dobre. W połowie 2022 roku nastąpiło znaczne pogorszenie w gospodarce, nie tylko polskiej ale i światowej. W mojej ocenie, obecnie żyjemy w trudnych i nieprzewidywalnych czasach - nie tylko w naszej branży. Drastycznie rosną koszty paliw, energii cieplnej, elektrycznej, CO2, koszty ubezpieczenia społecznego oraz koszty wynagrodzeń. Wszystko przez nadmierny fiskalizm. Ubożeje klasa średnia oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Wysoka inflacja, brak przyjaznej polityki kredytowej oraz źródeł finansowania skutkują spadkiem poziomu inwestycji. Przedsiębiorstwa oglądają każdą wydawaną złotówkę, a analitykom trudno opracować pozytywne prognozy dla gospodarki. O przyszłość naszej firmy jestem spokojny, ale dzisiaj trudno jest przewidzieć, co może wydarzyć się w branży budowlanej w następnych miesiącach. Sytuacja jest dynamiczna, jednak mam nadzieję, że wszystko się unormuje.

Jakie inwestycje zostały poczynione w Państwa przedsiębiorstwie w ostatnim czasie?

W ostatnich latach zbudowaliśmy cztery duże oddziały handlowe, z wydatkiem na poziomie 45 milionów złotych. Dzięki ich optymalnemu rozwojowi stale utrzymujemy bardzo dobrą dynamikę wzrostu. W grudniu zakupiliśmy nowy węzeł betoniarski, który zastąpi starą linię produkcyjną w Złejwsi Małej, zwiększając istotnie potencjał produkcyjny zakładu. Jest to inwestycja rzędu 2 milionów złotych. Nakłady inwestycyjne w latach 2016-2022 skutecznie zwiększyły przychody z poziomu 102 do 244 milionów złotych netto. Stało się to dzięki strategii mądrych działań, ukierunkowanych na nowe rynki oraz grupę produktów skierowanych do potencjalnych klientów. Czasy są niestabilne i my podobnie jak większość firm ograniczamy inwestycje rzeczowe. Podstawą dobrej strategii jest długofalowa polityka rozsądnego i optymalnego rozwoju.

W jaki sposób dbają Państwo o zrównoważony rozwój?

Branża budowlana jest ,,kołem napędowym” każdej gospodarki i jest ściśle z nią związana. Interesujemy się tym, co się dzieje na świecie, w gospodarce, polityce oraz trzymamy rękę na pulsie w przypadku rozwoju najnowszych technologii. Sprawy klimatu są dla nas bardzo ważne i podchodzimy do tego odpowiedzialnie. Przy produkcji staramy się ograniczać do minimum wszelkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na ekologię. Systematycznie poszerzamy własną wiedzę o świecie i edukujemy innych. Wiemy, że ciąży na nas duża odpowiedzialność za los przyszłych pokoleń i dlatego staramy się funkcjonować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju dla dobra naszej planety oraz przyszłych pokoleń.

Jest Pan osobą medialną, angażuje się Pan wspólnie z zespołem w wiele akcji społecznych, czym jest sukces według Pana i jakimi sukcesami może się Pan pochwalić w 2022 roku?

Pandemia, wojna i kryzys energetyczny spowodowały pogorszenie się warunków życia dla wielu grup społecznych, co wywołuje narastającą frustrację na niespotykaną światową skalę. Społeczna odpowiedzialność biznesu w firmie Mat-Bud jest na równi ważna jak główne wskaźniki ekonomiczne. Dbamy o pozytywny wizerunek firmy. Pomagamy najbardziej potrzebującym, to ważne w biznesie. Klienci mają do nas zaufanie i nigdy nie zawiedli się na firmie, którą prowadzę. Należymy do sześciu organizacji biznesowych, które wspierają gospodarkę i przedsiębiorców. Widzimy aktualne problemy w prowadzeniu działalności gospodarczej i dzielnie stawiamy im czoła. Nie zwalniamy ludzi, mamy pomysły na trudne czasy i dość bezpiecznie patrzymy w przyszłość. Rokrocznie podnosimy wynagrodzenia naszym pracownikom, ponieważ zdajemy sobie sprawę z rosnących cen i kosztów życia. Doceniamy zaangażowanie i chcemy tworzyć jak najlepsze warunki do pracy w naszej firmie. Podpowiadam początkującym przedsiębiorcom i wskazuję rzeczy, na które muszą uważać, bo musimy pamiętać, że młode pokolenie jest najważniejsze - ich dynamiczny rozwój, to lepsza przyszłość dla nas wszystkich. Rok 2022 przyniósł nam sporo sukcesów, przede wszystkim bardzo dobre wyniki finansowe firmy na miarę dzisiejszej rzeczywistości. Warto wspomnieć o kolejnych tytułach: Biznesmena Roku, Firmy Dobrze Widzianej, Diamentach do Złotej Statuetki BCC oraz kolejnych wylicytowanych serduszkach WOŚP. Życie i zdrowie to najważniejsze wartości, dlatego od lat wspieramy inicjatywę Jerzego Owsiaka.

Proszę opowiedzieć jak kształtują się plany rozwojowe firmy MAT-BUD na najbliższe lata?

Przede wszystkim będzie to nowy zakład produkcyjny, dzięki któremu podwoimy naszą produkcję. Skupimy się także na sprzedaży nowych produktów, odpowiadając na  potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Jestem przekonany, że końcówka 2023 roku będzie bardzo dobra dla naszego przedsiębiorstwa i całej gospodarki. Rozsądek jednak podpowiada mi, że ,,śpiączka farmakologiczna” jest dzisiaj bardzo dobrym sposobem na przeżycie najgorszej fazy choroby. Ze smutkiem muszę przyznać, że w kwestii inwestycji i planów rozwojowych to rozwiązanie na wyjście z impasu. Jestem  optymistą, jednak trochę uśpionym. Musimy być przygotowani na dynamiczniejszy rozwój, myśląc dwa kroki do przodu. Do Polski trafią duże zagraniczne inwestycje, których beneficjentami będzie wiele podmiotów. W dalszym ciągu będziemy elastyczni i przygotowani na nowe przepisy i wszelkie zmiany. Ponadto liczymy na ustabilizowanie się systemu prawa gospodarczego, podatkowego oraz finansów publicznych. Jest to niezwykle istotne dla dobrego funkcjonowania i rozwoju każdej firmy, czego serdecznie życzę każdemu przedsiębiorcy w nowym roku.

 

Bartosz Parchoniuk

Przedsiębiorstwo MAT-BUD
/
Materiały prasowe