Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Prof. Janusz Mikuła Złotym Ambasadorem Innowacyjności!

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej
Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej
Materiały prasowe

Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej – dr hab. inż. Janusz Mikuła, prof. PK został laureatem prestiżowej nagrody Złoty Ambasador Innowacyjności. Uroczystość miała miejsce podczas VI edycji Międzynarodowego Forum Gospodarczego.

Ta nagroda jest tak naprawdę zwieńczeniem lat pracy całego naszego Wydziału. Każdego dnia doskonalimy opracowane przez nas technologie oraz tworzymy nowe rozwiązania, które są w stanie zawojować świat nie tylko nauki, ale i szeroko pojętej gospodarki. Jako uczelnia techniczna, nasza współpraca z przemysłem jest wręcz koniecznością do rozwoju obydwu dziedzin. Nasze zaangażowanie i pasja pozwalają nam wyznaczać nowe kierunki rozwoju obszarów, w których działamy – podkreśla prof. Janusz Mikuła, Dziekan Wydziału.

prof. Janusz Mikuła
prof. Janusz Mikuła /
fot. materiały prasowe

Inżynieria Materiałowa nauką przyszłości

Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej (WIMiF PK) powstał z jednostek, które mają swoją historię i wkład w dorobek uczelni. Mimo młodego stażu już może pochwalić się ogromnym sukcesem, jakim jest zdobycie kategorii A w dyscyplinie inżynierii materiałowej, co plasuje WIMiF w czołówce naszego kraju. Zespoły badawcze podlegające pod Wydział specjalizują się w opracowywaniu innowacyjnych, nowatorskich technologii, kładąc przy tym szczególny nacisk, aby były one przyjazne środowisku. Wydział przy tym skupia się oczywiście na realizacji strategii rozwoju, tak aby budować silną pozycję naukową uczelni zarówno w kraju jak i za granicą. W ramach dyscypliny naukowej jaką jest inżynieria materiałowa koncentracja skupia się na takich obszarach jak polimery nieorganiczne i zeolity, polimery organiczne, metalurgia proszków, spawalnictwo, biomateriały, optoelektronika. Stale rozwijają się nowe grupy badawcze w obszarach druku 3D metali oraz druk 3D polimerami organicznymi.

Kiedy nauka spotyka się z biznesem

W dniach 5-6 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyło się VI Międzynarodowe Forum Gospodarcze. WIMiF PK był oficjalnym partnerem wydarzenia oraz sesji dyskusyjnej pn. „Potencjał polskich innowacji”, gdzie szeroko zostały zaprezentowane rozwiązania Wydziału oraz potencjał jaki tkwi we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. „Międzynarodowe Forum Gospodarcze to istotne wydarzenie na mapie kraju. Dla nas, środowisk akademickich, to doskonała okazja do zaistnienia, zaprezentowania się w środowisku przedsiębiorców. To dobre miejsce, aby nauka mogła kooperować z biznesem” – mówi prof. Janusz Mikuła. W Filharmonii Śląskiej odbyła się gala wieńcząca część dzienną, podczas której profesor odebrał uroczyście nagrodę Złoty Ambasador Innowacyjności. Nagroda jest uhonorowaniem lat pracy, wysiłku i determinacji w stworzenie najlepszego Wydziału w kraju w swojej dziedzinie. Została przyznana za ponadprzeciętne rozwiązania, wdrażanie nowatorskich procesów naukowych na rzecz lepszego jutra, wybitne zaangażowanie w projekty badawczo-rozwojowe mające na celu rozwój innowacji w Polsce, liczne współprace z przemysłem oraz wzorcowe zarządzanie Wydziałem.

Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej
Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej /
fot. materiały prasowe

Martyna Papiernik