Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Ekologia na skalę europejską

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
ekologia
shutterstock

Prezes firmy Ekologus Sp. z o.o. – Anna Buchta zapytana o to, jakie były początki firmy w czasach reformy w okresie, w którym firmy ekologiczne nie przodowały na polskim rynku, a dopiero nieliczni, znajdowali odwagę, by podjąć takie wyzwania, odpowiada stanowczo jednym słowem – „ciekawe Pani Redaktor, ciekawe! ”

Od czego się zaczęło

Anna Buchta - Prezes firmy Ekologus Sp. z o.o.
Anna Buchta - Prezes firmy Ekologus Sp. z o.o. /
Materiały prasowe

Był to rok 1989 podczas transformacji gospodarczej w naszym kraju. Pani Anna Buchta, prezes firmy Ekologus jako najlepsza absolwentka ukończyła kurs organizowany przez Bank Światowy – Uniwersytet w Minnesocie oraz Ministerstwo Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, co otworzyło jej drzwi współpracy międzynarodowej. Nowa reforma skłoniła Panią Annę do nieszablonowego na tamten moment podejścia do biznesu. Zainspirowana zdobytym doświadczeniem i możliwościami pozyskiwania funduszy, poprosiła organizatorów kursu o możliwość spotkania z reprezentantem Banku Światowego, co zaowocowało reakcjami osobistości Narodowego Funduszu, Ministerstwa oraz Banku Ochrony Środowiska. Pozyskała dla przedsiębiorstw produkcyjnych na modernizację przestarzałych i nie ekologicznych technologii dofinansowanie od rządu USA.

Zrównoważony rozwój na rynku europejskim

Jako jedna z nielicznych na rynku polskim stworzyła biznes z założeniem wsparcia rozwoju firm z różnych branż poprzez innowacyjne podejście, które łączy efektywność operacyjną z troską o nasze środowisko. Podjęła współpracę z firmami, które kładą duży nacisk na zrównoważony rozwój. Z biegiem czasu, otworzyły się przed nią drzwi na rynku europejskim. Firma Ekologus zaczęła działać w Austrii, Szwecji oraz Danii. Będąc członkiem Stowarzyszenia Inżynierów Techników Polskich w Austrii, założyła swój zakład na tym terytorium. Owocem podjętej współpracy stały się wyjazdy dla Burmistrzów, Wójtów naszych polskich miast oraz pierwszych garniturów krajowych firm. Organizowane wyjazdy studyjne umożliwiły obserwację rozwiązań pro-ekologicznych i działań gospodarki ochrony środowiska, oferowanej przez naszych zagranicznych przyjaciół na terenie całej Europy.

Dokument ratujący środowisko

Jak dobrze wiemy, mało jest firm na świecie, które lubią „robotę papierkową”- Ekologus ją uwielbia i jest w tym naprawdę dobry. Dokumentacje środowiskowe oraz pozwolenia zintegrowane są kluczowe dla dużych firm działających w obszarze, gdzie ich działalność może wpływać na środowisko. Czas mijał, a firma zbierała cenne doświadczenia oraz wiedzę, dlatego gdy w 2002 r. Unia Europejska rozpoczęła pracę nad nową dyrektywą IPPC, dotyczącą zintegrowanych pozwoleń, zarząd firmy wybrał się do agencji EPA w Danii. Pozwolenia zintegrowane to formalne zezwolenia wydawane przez odpowiednie organy regulacyjne, z którymi od wielu lat współpracują. Takie pozwolenia zawierają warunki i wymagania, które firma musi spełnić, aby prowadzić działalność z poszanowaniem norm ochrony środowiska. To nie tylko wymogi prawne, ale także narzędzie, które pomaga klientom w zarządzaniu i minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko. Istotnym jest też fakt, iż firma zajmuje się wsparciem przedsiębiorców w sytuacjach krytycznych. Często klienci zwracają się o wsparcie w momentach, jak podkreśla Pani Prezes — niecelowych błędów. Zaczynamy od wewnętrznego audytu, w którym to sporządzamy niezbędną dokumentację oraz niejednokrotnie stajemy się pełnomocnikiem danego przedsiębiorstwa rozpoczynając walkę o ich przyszłość — wspomina.

Wyzwania motorem napędowym

Szeroki zakres usług mobilizuje ich do dzielenia się swoją wiedzą z innymi. W każdy projekt szkoleniowy wkładają należytą staranność i dbałość o to, aby ich partner biznesowy wyszedł z poczuciem pozyskania największej wiedzy merytorycznej, która następnie pozwala skutecznie działać w swoich obszarach. Ekologus to nic innego jak krok w stronę harmonii między efektywnością a odpowiedzialnością społeczną i środowiskową. Ich największym sukcesem jest wyszkolenie pracowników Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Środowiska – łącznie ponad 1000 osób. Anna Buchta zapytana o współpracę z gigantami odpowiada – „nie ma łatwych spraw, a nasze przypadki są zawsze bardzo trudne”. Jako ambitna firma, podejmująca najtrudniejsze wyzwania przez lata pracy nawiązała współpracę z takimi kolosami, jak największym Zakładem Lotniczym Pratt & Whitney Rzeszów i Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, Huta Szkła w Działdowie, Grupa Alumetal S.A. w Kętach oraz wiele innych, co zdecydowanie skłania nas do stwierdzenia, iż sukcesy tej spółki mówią same za siebie.

Życie w sukcesie

Jak połączyć biznes z rodziną? Pani Anna, Prezes firmy Ekologus, podkreśla, że jest to bardzo trudne zadanie, ale jest ona czystym przykładem na to, że jak sama mówi, śmiejąc się „można nosić szpilki, a jednocześnie przy dużym wsparciu męża chodzić z dziećmi do wesołego miasteczka”.

                        Justyna Gorgoń

Ekologus Sp. z o.o.
/
Materiały prasowe