Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiślańska Szkoła Wyższa wypływa na szerokie wody

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Powiślańska Szkoła Wyższa
Materiały prasowe

Powiślańska Szkoła Wyższa jest jedną z najstarszych uczelni niepublicznych w województwie pomorskim. Konsekwentnie i systematycznie, dzięki zaangażowaniu kadry dydaktycznej i badawczo – dydaktycznej. Uczelnia rozszerza swoją ofertę akademicką zarówno poprzez oferowanie nowych kierunków studiów, jak też otwieranie kolejnych jednostek naukowo – dydaktycznych. O historii, misji, planach i wprowadzanych nowościach opowiada Rektor dr Katarzyna Strzała-Osuch, prof. PSW

Jaka jest historia i misja Uczelni?

Powiślańska Szkoła Wyższa została założona w 1999 roku w Kwidzynie pod nazwą Wyższa Szkoła Zarządzania. Uczelnia początkowo skupiała się wyłącznie na kształceniu przedstawicieli świata ekonomii i biznesu jednak potrzeby społeczeństwa były inne. Uczelnia do dziś stara się reagować na potrzeby otoczenia stąd wiele lat temu została ona przekształcona w uczelnię o charakterze medycznym, która na rok 2024 jest liderem w kształceniu studentów na kierunku Pielęgniarstwo i Ratownictwo Medyczne w północnej części Polski, jednak w swojej ofercie posiada też takie kierunki jak: Dietetyka, Kosmetologia czy Ekonomia- która została z nami po dziś. Wyjątkowym jak i najnowszym kierunkiem jest Nursing- English Division, jedyny taki w województwie pomorskim prowadzony przez uczelnię niepubliczną.

Powiślańska Szkoła Wyższa z biegiem czasu nie tylko otworzyła nowe kierunki medyczne ale także otworzyła się na inne miasta oraz województwa. Dziś filie PSW można znaleźć w Gdańsku, Toruniu, Kościerzynie i Kwidzynie, natomiast jej placówki kształcenia kliniczno- praktycznego mieszczą się w Starogardzie Gdańskim, Golubiu- Dobrzyniu oraz Bytowie. Misją jak i celem uczelni zawsze było jak najdokładniejsze i jak najbardziej praktyczne kształcenie studentów, słuchanie społeczeństwa- reagowanie na jego potrzeby, zapotrzebowanie kadrowe i indywidualne podejście do studenta. 

Powiślańska Szkoła Wyższa
/
Materiały prasowe

Jakie są priorytety i plany Uczelni na najbliższy rok?

Powiślańska Szkoła Wyższa jest placówką edukacyjną, która stawia przede wszystkim na jakość nie na ilość. Naszym priorytetem zawsze był i będzie student – bo jesteśmy dla studenta!!!

Plany uczelni na rok 2024/2025 to przede wszystkim: otwarcie kierunku Ratownictwo Medyczne w Gdańsku, Kościerzynie oraz Toruniu, otwarcie kierunku Lekarskiego w Kwidzynie, otwarcie kierunku Zarządzanie w języku polskim jak i angielskim w Gdańsku, otwarcie kierunku Analityka medyczna w Gdańsku, otwarcie filii uczelni w Giżycku, powołanie uczelnianego klubu sportowego, rozszerzenie kierunków- Dietetyka i Kosmetologia- na inne miasta, otwarcie placówek kształcenia kliniczno- praktycznego w Grudziądzu, Gdyni, Bartoszycach czy Iławie, ekspansja Uczelni za granicę, w tym pozyskiwanie studentów zagranicznych z różnych stron świata, dalsza internacjonalizacja Uczelni oraz prowadzenie projektów badawczych;

Powiślańska Szkoła Wyższa
/
Materiały prasowe

Powiedzmy o nowościach..

Największą nowością uczelni jak i solidnym wyróżnieniem jest prowadzenie przez Uczelnię w Gdańsku i Toruniu studiów na kierunku Nursing- English Division, który jest oferowany przez naszą instytucję jako jedyną spośród prywatnych uczelni w województwie pomorskim. Uczelnia w Gdańsku, aktualnie jest w trakcie budowy nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznych. Wśród nowości możemy również znaleźć nowo otwarty Studencki Fundusz Inicjatyw, gdzie akademicka społeczność może aplikować o określone fundusze na innowacje na uczelni, sprzyjające społeczności studenckiej

Jaka jest wizja uczelni za 10 lat?

Powiślańska Szkoła Wyższa za 10 lat jest nadal uczelnią z tradycjami akademickimi, jest ułożona, zharmonizowana i kształci na najwyższym poziomie, dalej z wydźwiękiem praktycznym. Uczelnia nie mieści się już w województwie pomorskim i kujawsko- pomorskim, ale również i w warmińsko- mazurskim, zachodniopomorskim i za granicą, obierając kurs na egzotykę- Indie bądź Jordania. 

Powiślańska Szkoła Wyższa
/
Materiały prasowe

Jak kształtuje się współpraca na linii nauka-biznes?

Powiślańska Szkoła Wyższa jak sama podkreśla i zawsze zaznacza- reaguje na prośby i potrzeby społeczeństwa, a aby to robić musi mieć ścisły kontakt z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Uczelnia współpracuje z wieloma podmiotami w obszarach - biznesowych/ ekonomicznych jak i tych medycznych. Wśród partnerów naszej uczelni występują lokalne i regionalne władze, a w tym- urzędy miast, urzędy pracy czy starostwa powiatowe, placówki ochrony zdrowia, w tym oczywiście szpitale, firmy rachunkowe, hospicja, stowarzyszenia, aż po jednoosobowe działalności gospodarcze. Uczelnia uważa, że współpraca zawsze wzbogaca, a wiele inicjatyw łatwiej i skuteczniej organizuje się w większym gronie.

Uczelnia regularnie nawiązuje nowe porozumienia o współpracy, aktywuje nowe projekty oraz inicjatywy. Zawsze wspiera akcje charytatywne, często aktywnie w nich uczestniczy. Powiślańska Szkoła Wyższa lubi przebywać z ludźmi, lubi pomagać i lubi działań na rzecz lepszego jutra.

Powiedzmy o przeniesieniu gdańskiej filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej do budynku dawnego Szpitala Zakaźnego

Powiślańska Szkoła Wyższa w 2023 roku wystartowała w konkursie dotyczącym zagospodarowania przestrzeni dawnego Szpitala Zakaźnego w Gdańsku przy ul. Smoluchowskiego 18. Konkurs został zrealizowany przez Szpitale Pomorskie Sp. z o.o., które są właścicielem obiektu jak i terenu. Wspomniany konkurs miał wielu zwolenników, nadesłano olbrzymią ilość wniosków jednak pomysłodawcom konkursu najbardziej spodobała się wizja, aby w murach dawnego, a jednocześnie dalej pięknego Szpitala swoje miejsca znalazła uczelnia, a szczególnie taka, która kształci przyszłe kadry ochrony zdrowia- czyli my.

Uczelnia z radością przyjęła wyniki konkursu, mobilizując społeczność do pracy nad nową siedzibą. Na chwilę obecną, PSW posiada dwie lokalizacje w Gdańsku, ze względu na wciąż trwające remonty w dawnym Szpitalu Zakaźnym oraz liczbę studentów, która jest za duża na tylko jedną lokalizację- do czasu zakończenia prac budowlanych.

Powiślańska Szkoła Wyższa
/
Materiały prasowe

Plany jakie uczelnia wiąże z nowo pozyskaną siedzibą:

  • Stworzenie Centrum Symulacji Medycznych w dawnych Boksach Melzera – obiekcie przystosowanym do leczenia najgroźniejszych chorób zakaźnych (na szczęście nie wystąpiły takie przypadki)

  • Otwarcie akademickiego klubu malucha dla dzieci naszych studentów i pracowników z ofertą opieki nad dziećmi podczas zajęć na Uczelni – uważamy, że jest to doskonały pomysł na otwarcie się Uczelni na młode mamy i młodych ojców – „z maluchem na studia:

  • Otwarcie restauracji dla naszej społeczności na kampusie Smoluchowskiego

  • Utworzenie w obrębie murów Uczelni akademika

  • Pielęgnacja jej wartości i historii- mury naszej uczelni zamieszkuje również 60 letnia egzotyczna roślina, która rośnie w holu głównym

  • Profesjonalne i praktyczne kształcenie przyszłych przedstawicieli świata ochrony zdrowia oraz biznesu

  1. temat własnego Wydawnictwa Naukowego

Profil naukowy Wydawnictwa Powiślańskiej Szkoły Wyższej obejmuje nauki medyczne, nauki o zdrowiu, a także nauki ekonomiczne czy nauki o zarządzaniu. Do grona autorów zaproszeni są szczególnie pracownicy PSW, ale także osoby z innych uczelni w Polsce i za granicą. Szeroka sieć partnerów zagranicznych PSW, wspiera Wydawnictwo w nawiązywaniu współpracy z autorami niemal z całego świata. Wydawnictwo dokłada wszelkich starań, aby publikacje charakteryzowały się wysoką jakością merytoryczną i edytorską. Zespół Wydawnictwa tworzą osoby profesjonalnie zajmujące się korektą i redakcją publikacji naukowych, a o estetykę dbają współpracujący z nimi doświadczeni graficy z działu Informacji i Marketingu PSW oraz działu PR Powiślańskiej Szkoły Wyższej.

PSW, jako pierwsza uczelnia z Polski, założyła wraz z uniwersytetami z ośmiu państw konsorcjum, absolwenci każdego z nich, będą zdobywali aż 9 dyplomów!

Powiślańska Szkoła Wyższa miała zaszczyt dołączyć do prestiżowego konsorcjum w ramach programu Erasmus+ - Sojusz Uniwersytetów Europejskich pod nazwą Qn Alliance. Jesteśmy podekscytowani, że będziemy częścią innowacyjnej inicjatywy, która umożliwi studentom uzyskanie dyplomów z różnych uczelni w ramach naszego sojuszu.

W ramach naszego zaangażowania w Sojusz Qn, priorytetem jest stworzenie inkluzywnego modelu opartego na zasadach sprawiedliwej potrójnej transformacji: społecznej, ekologicznej i cyfrowej. Qn Alliance skupia się na promowaniu długoterminowej, zrównoważonej współpracy z lokalnymi i regionalnymi ekosystemami, umożliwiając swobodny przepływ wiedzy, talentów i doświadczeń.

Jesteśmy przekonani, że uczestnictwo w ramach Sojuszu we współpracy z innymi uczelniami z konsorcjum zapewni naszym studentom nie tylko bogate doświadczenie akademickie, ale także globalny, wielokulturowy rozwój, który będzie kluczem do sukcesu w dzisiejszym dynamicznym świecie.                       

Powiślańska Szkoła Wyższa logo
/
Materiały prasowe