Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Poddębickie Centrum Zdrowia – nowoczesność i innowacje w służbie pacjentom

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
pcz foto
fot. materiały prasowe

Poddębickie Centrum Zdrowia (PCZ) to jedna z najlepszych placówek medycznych w regionie łódzkim. Oferuje szeroki zakres usług zdrowotnych wśród których znajdują się świadczenia wysokospecjalistyczne; neuroortopedia, uroginekologia czy balneologia. Nowoczesne metody leczenia,  aparatura medyczna  i profesjonalna kadra to gwarancja sukcesu. W Centrum jest zatrudnionych kilku profesorów oraz kilkunastu doktorów nauk medycznych. Każdy sukces potrzebuje lidera, którym w tym przypadku jest Prezes, prof. Jan Krakowiak, który z pasją i zaangażowaniem prowadzi Centrum od ponad 12 lat.

Od kryzysu do rozwoju

Placówka powstała po przekształceniu w 2008 roku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w spółkę prawa handlowego – Poddębickie Centrum Zdrowia spółka z o.o. Do czasu  przekształcenia w 2010 roku placówka wygenerowała  zobowiązań na kwotę około 50 mln zotych. W 2011r. gdy Prezesem został prof. Jan Krakowiak, sytuacja  powstałej spółki była bardzo trudna. Brakowało  dosłownie  wszystkiego, aparatury medycznej, drobnego sprzętu medycznego oraz lekarzy, a pacjenci narzekali na niski poziom i zakres udzielanych świadczeń medycznych. – Zastałem szpital w stanie upadku. Było to dla mnie duże wyzwanie, ale też motywacja do działania. Wiedziałem, że trzeba coś zmienić bo inaczej nie przetrwamy – wspomina Prezes. Podjął on szereg działań naprawczych i rozwojowych. Zrestrukturyzował placówkę, wprowadził nowy system zarządzania, zmodernizował infrastrukturę, zakupił nowoczesny sprzęt oraz zatrudnił nowych lekarzy i pielęgniarki. Podniósł kwalifikacje obecnego na ten czas personelu, poprawił warunki pracy i płacy, zwiększył liczbę świadczeń oraz kontraktów z NFZ. Nawiązał współpracę z innymi szpitalami i uczelniami medycznymi, wdrożył system jakości ISO 9001 oraz akredytację szpitalną, a także zadbał o promocję, i wizerunek. – Moim celem było stworzenie nowoczesnej, przyjaznej oraz bezpiecznej placówki, która sprosta oczekiwaniom pacjentów i pracowników. Udało się to osiągnąć dzięki ciężkiej pracy, determinacji i współpracy całego zespołu. Jestem dumny z tego, co udało nam się zrobić. Przyjeżdżają do nas chorzy z dalszych części kraju – Krakowa, Katowic czy Wrocławia. Pacjenci nie patrzą na odległość, ponieważ chcą mieć jak najlepszą opiekę i pewność, że ich oczekiwania zostaną spełnione – mówi Jan Krakowiak.

Szeroka oferta i wysoka jakość

Dzięki tym działaniom Poddębickie Centrum Zdrowia stało się jedną z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych instytucji medycznych w regionie. Obecnie Centrum Zdrowia dysponuje 202 łóżkami szpitalnymi, w tym ośmioma łóżkami intensywnej terapii oraz 60 łóżkami rehabilitacyjnymi na dwóch oddziałach. W skład placówki wchodzi dziesięć oddziałów. Centrum jest pionierem w zakresie nowoczesnego zarządzania oddziałami szpitalnymi, znane jest również  z wprowadzania innowacyjnych rozwiązań neuroortopedycznych robotem da Vinci Egzoskopem. Jego sukcesy jednak nie ograniczają się tylko do nagrody European Economic Award. Klinika zdobyła również trzecie miejsce w Ogólnopolskim Finale na Szpital Roku w plebiscycie Hipokrates 2023. To wyróżnienie jest szczególnie ważne, ponieważ przyznawane jest na podstawie głosów pacjentów. – Nasza oferta jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Staramy się zapewnić chorym kompleksową opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem oraz aparaturą medyczną, która umożliwia nam wykonywanie skomplikowanych badań i zabiegów. Nasza kadra to wykwalifikowani oraz doświadczeni lekarze i pielęgniarki, którzy stale uczestniczą w szkoleniach czy konferencjach. Dbamy o to, aby nasi pacjenci czuli się u nas dobrze i bezpiecznie – podkreśla prof. Jan Krakowiak. Centrum w Poddębicach znane jest z tego, że chorzy bardzo szybko dochodzą tu do zdrowia. Wpływ ma na to kilka czynników, zaczynając od dobrze postawionej diagnozy i realizacji świadczenia na wysokim poziomie, niskim wskaźnikiem zdarzeń nieporzadanych a na właściwie dobranym dla pacjenta menu kończąc. Poddębicka placówka posiada własną kuchnię, która przygotowuje posiłki przygotowywane z ekologicznych produktów. Dzięki temu jest jedynym takim szpitalem w województwie łódzkim i jednym z nielicznych w Polsce, który opiera się na takim rozwiązaniu. Poddębickie Centrum Zdrowia znane jest z otwartości na nowoczesne rozwiązania medyczne oraz inwestowanie w rozwój. Jednym z projektów wartych uwagi był zakup Egzoskopu – robota da Vinci, znacznie ułatwiającego bezinwazyjne zabiegi na kręgosłupie. Pracujący na urządzeniu specjalista steruje jego końcówkami za pomocą specjalistycznej konsoli, która w połączeniu z ekranami 3D pozwala na precyzyjne przeprowadzenie operacji.

pcz basen
/
fot. materiały prasowe

Efektywne zarządzanie

Kluczową rolę w sukcesie PCZ odgrywa jego Prezes Zarządu  prof. dr hab. n. med. Jan Krakowiak. Jego wizja i determinacja w dążeniu do doskonałości przyczyniły się do wielu osiągnięć. Jego przywództwo oraz zaangażowanie w innowacje, są kluczowe dla ciągłego rozwoju. Profesor jest nie tylko wybitnym naukowcem, wykładowcą uczelni medycznej, ale także skutecznym menedżerem. Jego zdolność do przekształcania instytucji medycznych w kryzysie w nowoczesne oraz efektywne centra opieki zdrowotnej jest niezrównana. Traktuje szpital jak firmę, decentralistyczne zarządzanie  pozwala ordynatorom samodzielnie zarządzać swoimi oddziałami oraz dobierać personel, przyczynia się to do stabilności kadrowej i zmniejszenia liczby niepożądanych zdarzeń medycznych. Profesor Krakowiak jest również absolwentem prawa, pomaga mu w zrozumieniu i stosowaniu przepisów prawnych obowiązujących w polskim systemie ochrony zdrowia. Mimo swojego wielokierunkowego wykształcenia oraz doświadczenia, cały czas się uczy i zdobywa nowe umiejętności.

Bartosz Parchoniuk

pcz logo
/
fot. materiały prasowe