Spektroskopia Ramanowska to technika spektroskopowa polegająca na pomiarze promieniowania rozproszenia Ramana, tj. nieelastycznego rozpraszania fotonów. Czy można udoskonalić tą metodę? Na ten temat rozmawiam z Panią dr Martą Michalską-Domańską, która na co dzień kieruje zespołem badawczym w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.
Dr Marta Michalska-Domańska została laureatką IX edycji konkursu NCBR w ramach programu LIDER. Realizuje projekt pn.: „Materiały kompozytowe składające się z anodowego tlenku tytanu i metali szlachetnych jako podłoża do wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana”. Głównym celem projektu jest opracowanie technologii produkcji nowatorskich podłoży do SERS (Powierzchniowo wzmocniona spektroskopia Ramana), które pozwolą uzyskać powtarzalne widma o wysokim stopniu wzmocnienia. W tym celu wykorzystywane są matryce anodowego tlenku tytanu, które następnie zostają pokryte nanometrycznym metalem szlachetnym. SERS to metoda, w której wykorzystuje się zjawisko rozpraszania światła. Pozwala ona na uzyskanie widma charakterystycznego dla danego związku, a nawet dla pojedynczej cząsteczki, czyli tzw. „odcisku palca” związku chemicznego. Główne zastosowanie tej metody to dbanie o jakość leków i żywności, zatem projekt Pani doktor ma ogromne szanse przysłużyć się społeczeństwu. Dzięki zastosowaniu tej techniki badawczej możliwe jest wykrycie znikomych ilości substancji szkodliwych lub niebezpiecznych, a co za tym idzie pozwala na lepszą kontrolę jakości produktów, które trafiają w nasze ręce. Projekt obecnie jest w końcowej fazie i w niedługim czasie powstanie zgłoszenie patentowe.
Pani dr Marta Michalska-Domańska doskonale wie, iż o wiedzy i doświadczeniu, a także sukcesach należy mówić głośno. W dniu 25 maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyło się V Międzynarodowe Forum Gospodarcze, organizowane przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki. Dr Michalska-Domańska wzięła udział w tym wydarzeniu jako prelegentka w sesji dyskusyjnej pt. „Potencjał polskich innowacji”. Wraz z innymi uczestnikami debaty poruszane były m.in. takie zagadnienia jak potencjał polskich badaczy, polskie innowacje na arenie międzynarodowej czy rozwiązania jutra. W mojej ocenie inicjatywa taka jak Międzynarodowe Forum Gospodarcze jest niezwykle ważna i potrzebna. Dla nas, środowisk naukowych, to doskonała okazja do zaistnienia, zaprezentowania się w środowisku przedsiębiorców. To dobre miejsce, aby nauka mogła kooperować z biznesem – mówi dr Marta Michalska-Domańska. Po części dziennej, odbyła się gala wieńcząca wydarzenie, podczas której Pani doktor odebrała uroczyście z rąk prezesa Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki, Michała Pomarańskiego nagrodę Ambasador Innowacyjności. Nagroda jest uhonorowaniem lat pracy, wysiłku i determinacji podczas realizacji prac badawczych. Przyznawana jest również za przyszłościowe, nieszablonowe myślenie, pionierskie projekty, nowe idee i niezwykłe rozwiązania. Przede wszystkim za budowanie pozytywnego wizerunku polskich innowacji.
Martyna Papiernik
_______________________________________________
Dr Marta Michalska-Domańska była kierownikiem 8 projektów badawczych na łączną kwotę ponad 3,8 miliona złotych. Obecnie realizuje projekty LIDER (NCBiR, LIDER/50/0199/L-9/17/NCBR/2018) oraz OPUS (NCN, 2019/35/B/ST5/04215). Jest współautorem 43 artykułów naukowych w czasopismach z listy filadelfijskiej, 14 rozdziałów i 5 książek anglojęzycznych. Brała udział w ponad 50 międzynarodowych konferencjach naukowych, wśród których w 16 była zaproszona jako KeyNote lub Invited Speaker. Jest promotorem prac dyplomowych studentów studiów inżynierskich jak i magisterskich w Wojskowej Akademii Technicznej oraz TU Delft w Holandii, a także promotorem pomocniczym doktoranta.
Projekt finansowany przez: