Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Dobrzyca buduje lepsze jutro

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dobrzyca
fot. materiały prasowe

Zeszły rok można zaliczyć do kategorii: trudny. Problemy stojące przed samorządami pokazały, że dobry plan i strategia rozwoju to nie wszystko. Liczy się elastyczność i umiejętność przystosowania do warunków stawiających wszystkie dotychczasowe inicjatywy pod znakiem zapytania.

Sytuację pogarsza fakt, że w najlepszym wypadku brak inwestycji oznacza stagnację i brak zmian na lepsze. Dużo zależy od postawy i pomysłowości włodarzy szukających rozwiązań, które pozwalają ustabilizować położenie samorządów. O tym, jak mimo przeciwności budować lepszą przyszłość rozmawialiśmy z Jarosławem Pietrzakiem Burmistrzem Gminy Dobrzyca.

Skąd problemy?

Burmistrz wielkopolskiej gminy podkreśla, że początek 2022 roku był zapowiedzią trudnych miesięcy, które postawiły przed samorządami nowe wyzwania. Zdaniem Jarosława Pietrzaka, mimo nieprzyjaznych okoliczności, trzeba mieć wizję dalszego rozwoju i po kolei realizować zaplanowane działania. – Musimy sobie po prostu radzić w takich sytuacjach. W tej chwili największym sprawdzianem dla włodarzy jest zdobywanie potrzebnych środków – trzeba brać pod uwagę to, że wpływy do budżetu są zdecydowanie niższe – przy jednoczesnym wzroście bieżących kosztów np. za ogrzewanie czy energię elektryczną. Mimo to, gminie udało się doprowadzić do końca zaplanowane projekty oraz pozyskać fundusze na kolejne. Podstawą ich przeprowadzenia jest uzyskanie jak największych oszczędności – na to jej włodarze również znaleźli sposób.

Co można zrobić?

Jedną z możliwości jakie stoją przed gminą jest montaż mikro-instalacji o dużej mocy, które pozwolą na założenie pomp ciepła oraz ogrzewanie obiektów użyteczności publicznej. W planach Dobrzyca ma również wybudowanie magazynów energii, których rolą będzie jej przechowywanie – dzięki temu będzie mogła być wykorzystywana do ogrzewania. – Chciałbym, żebyśmy byli zabezpieczeni jeśli chodzi o energię i ogrzewanie w 90 proc. Tak naprawdę razem ze szkołami zużywamy energię do godz. 15:00 a latem jest ona wytwarzana również w późniejszych godzinach. Nie chcemy jej oddawać do sieci, bo spowoduje to straty rzędu 30-40 proc. Dużo efektywniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w magazyny, pozwalające nam korzystać z nagromadzonej energii według naszych potrzeb. Mam nadzieję, że uda nam się skutecznie przeprowadzić ten projekt – tłumaczy burmistrz. Gmina zamierza inwestować w energię odnawialną na kilku płaszczyznach. Pierwsze kroki podjęła już Spółka Komunalna. Kolejnym jest zarezerwowanie w planach zagospodarowania przestrzennego miejsca na budowę zbiornika retencyjnego o pojemności 72 hektarów wody, który poprawi retencję i bilans wody w gminie. Jeszcze w tym roku Dobrzyca zaangażuje się w rozbudowę oczyszczalni ścieków, do której będzie można przywozić odpady z przydomowych oczyszczalni.

Sukcesy i wyzwania

Rok 2023 stoi pod znakiem wyzwań i inwestycji. Do użytku oddano nowoczesny obiekt w Karminie – salę na 100 osób wyposażono w zaplecze techniczne, sanitarne i kuchenne. Powierzchnia zabudowy wynosi 365,79 m2 i jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. W poprzednim roku zakończono remont biblioteki i holu głównego Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy, na który pozyskano środki z Urzędu Marszałkowskiego. W tym roku również pozyskano fundusze na kolejne prace. Między innymi rozpoczęto budowę hali sportowej przy szkole podstawowej w Koźmińcu. Hala z łącznikiem, dodatkowymi klasami i stołówką będzie kosztowała ponad 5 mln zł. W planach jest m.in. uruchomienie transportu publicznego we współpracy z Gminami Powiatu Pleszewskiego i Powiatem Pleszewskim – na jednym bilecie mieszkańcy będą mogli poruszać się po terenie całego powiatu. – Przekonanie mieszkańców do komunikacji publicznej jest jednym z naszych wyzwań. Chcemy zmniejszyć liczbę samochodów na drogach i zachęcić wszystkich do bardziej ekologicznych metod poruszania się. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie darmowych biletów dla młodzieży dojeżdżającej do szkół ponadpodstawowych – liczymy, że w ciągu dwóch lat uda nam się osiągnąć ten cel – mówi Jarosław Pietrzak. – Myślę, że Dobrzyca to wyjątkowe miejsce. Stworzyliśmy tutaj dobry klimat – cisza, spokój, piękna okolica przyciągają nowych mieszkańców. Mimo przeciwności, cały czas się rozwijamy i szukamy rozwiązań zwiększających atrakcyjność gminy – dodaje burmistrz.

Izabela Zieleźnik

dobrzyca - logo
/
fot. materiały prasowe