Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Inwestycje w lepsze jutro

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
koneck
fot. materiały prasowe

Gmina Koneck to jednostka administracyjna zlokalizowana w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim. Jej powierzchnia wynosi 67,84 km2, a na jej terenie znajdują się 22 miejscowości podzielone na 19 sołectw. Charakteryzuje się ona typowym, wiejskim charakterem, skupiającym się głównie na rolnictwie. W ostatnich latach gmina przeszła transformację, która skutkowała znaczącymi inwestycjami w infrastrukturę oraz edukację. Od 25 lat wójtem gminy Koneck jest Ryszard Borowski, który jak podkreśla tak intensywny rozwój nie byłby możliwy, gdyby nie ludzie, którzy z nim pracują – mam wokół siebie kreatywnych ludzi, którzy dzielą się swoimi pomysłami, ale przede wszystkim czują się odpowiedzialni za swoje zadania.

Na drodze sukcesu

Jedną z największych i najważniejszych inwestycji w gminie Koneck była modernizacja i budowa dróg. Tylko w 2022 roku gmina zainwestowała 6 milionów złotych na remonty i budowę nowych dróg asfaltowych. W przeciągu jednego roku wybudowano 8 km nawierzchni, co można uznać za niesamowity sukces. Dzięki nowoczesnym i bezpiecznym drogom mieszkańcy będą mogli sprawniej i szybciej się poruszać. – W historii tej gminy nigdy nie było tak kluczowych inwestycji. Wykonujemy historyczne przedsięwzięcia dla rozwoju gminy Koneck. W tym roku chcemy oddać kolejne 9,5 km dróg gminnych o powierzchni asfaltowej. Co stanowi 10 procent wszystkich dróg gminnych. Przed nami jeszcze dużo pracy, ponieważ część dróg nie była modernizowana od 120 lat – informuje wójt Ryszard Borowski. Rozpoczęto także budowę parkingu z toaletą publiczną i wygodnym dojazdem. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest budowa ścieżek pieszo-rowerowych. W 2022 roku rozpoczęto budowę ponad 10 km takich ścieżek na terenie gminy. Inwestycje te  finansowane są dzięki uzyskaniu dotacji „Polski Ład” i środków unijnych przez Związek Gmin Ziemi Kujawskiej, którego przewodniczącym jest wójt Borowski. Nowa infrastruktura sprawi, że mieszkańcy będą mieli bezpieczne warunki poruszania się, a także łatwiejszy dostęp do szkół, sklepów oraz innych ważnych miejsc w gminie. Budowa i modernizacja dróg mają również przyciągnąć inwestorów, którzy będą zainteresowani otwieraniem nowych firm na terenie gminy.

koneck
/
fot. materiały prasowe

Przyszłość zależy od edukacji

Wójt Ryszard Borowski w przeszłości był nauczycielem, pełnił też stanowisko dyrektora szkoły zatem doskonale wie jak istotne są inwestycje w edukację. Na terenie gminy znajduje się jedyna w powiecie publiczna szkoła muzyczna, która za moment zyska nową siedzibę. Już dziś uczniowie tej szkoły osiągają sukcesy. W tym roku saksofonistka z tej placówki zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie muzycznym w Łodzi. Szkoła będzie posiadała również nowoczesną salę koncertową. Koszt tego przedsięwzięcia oraz stworzenie gminnego ośrodka kultury to ponad 11 milionów złotych. Suma wszystkich inwestycji w gminie, które są w trakcie lub wkrótce się rozpoczną wynosi ponad 30 milionów złotych. – Nasza polityka inwestowania ma przede wszystkim podnosić standardy życia mieszkańców. Myślimy o pojawiającej się depopulacji stąd pomysły na budowę nowoczesnych placów zabaw, boisk typu Orlik, otwarcie żłobków i nowych przedszkoli oraz rozbudowę szkół. To wszystko ma się przyczynić do tego, aby młode rodziny miały odpowiednie warunki do wychowywania i rozwoju edukacji swoich dzieci. Mamy pomysły na organizację czasu seniorom. W ośrodku kultury chcemy im zaproponować ciekawą i atrakcyjną ofertę. Budujemy także świetlicę wiejską. Nasza gmina jest obecnie wielkim placem budowy – mówi wójt Ryszard Borowski. Gmina Koneck dba również o inne dziedziny życia swoich mieszkańców m.in. w zakresie rozwijania i popierania różnorodnych form działalności informacyjnej, kulturalnej i naukowej. Podejmowanych jest szereg działań w tym profilaktycznych, mających na celu uświadamianie społeczności lokalnej o szkodliwości nadużywania alkoholu dla jednostki, życia rodzinnego i społecznego, krzewienia trzeźwości, abstynencji oraz wykorzeniania szkodliwych zwyczajów picia alkoholu. – Stawiamy na zdrowy tryb życia mieszkańców. Działania edukacyjne i  informacyjne wzmacniają skuteczność innych narzędzi lokalnej polityki wobec substancji psychoaktywnych. Natomiast działania profilaktyczne podejmowane w szkołach na terenie Gminy Koneck mają na celu kształtowanie i budowanie silnego środowiska wychowawczego dom-szkoła oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Istotne jest dla nas wspieranie środowiska rodzinnego w ramach profilaktyki uzależnień oraz innych zachowań ryzykownych, a szczególnie rozwijanie świadomości rodziców o negatywnych skutkach nałogów. W interesie każdego samorządu leży poinformowanie lokalnej społeczności o tym, gdzie szukać pomocy w sytuacjach  związanych z negatywnymi konsekwencjami używania alkoholu, innych substancji psychoaktywnych czy uzależnień behawioralnych – zaznacza wójt Gminy Koneck. Mieszkańcy zawszę mogą liczyć na pomoc, zgłaszając się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Konecku. Mogą również skorzystać z Punktu Nieodpłatnych Porad Prawnych znajdującego się w budynku Urzędu Gminy w Konecku.

 

Bartosz Parchoniuk

koneck - logo
/
fot. materiały prasowe