Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nowoczesny Blok Operacyjny i Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń w nowym obiekcie Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
szpital
Piotr Manasterski
fot. materiały prasowe

Blisko 141,7 mln zł kosztowała największa dotychczas inwestycja „Szpitali Pomorskich”, dzięki której w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie otwarta została w 2022 r. nowa siedziba Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń, Blok Operacyjny z 7 salami operacyjnymi, a także Centralna Sterylizatornia i Zakład Patomorfologii oraz Banki Krwi.

Inwestycja w szpitalu w Wejherowie to nowy obiekt o powierzchni blisko 9000 metrów kwadratowych, długość budynku to 97 metrów, szerokość 30 metrów. Kubatura to 38 tys. m3. Powstał nowy trzykondygnacyjny budynek, w którym znalazły m.in.: Blok Operacyjny z 7 salami operacyjnymi oraz z 2 salami wybudzeniowymi zawierającymi łącznie 17 stanowisk; a także Kaszubskie Centrum Chorób Serca czyli Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej (40-łóżkowy, w tym sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, cztery Pracownie Angiograficzne i Gabinet Diagnostyki RTG) oraz Oddział Kardiochirurgii z 7 stanowiskami wzmożonego nadzoru. W nowym obiekcie swoje miejsce znalazła również Centralna Sterylizatornia, a także Zakład Patomorfologii i Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi).

KCCHSiN w Wejherowie posiada ultranowoczesną salę hemodynamiki (sala hybrydowa). Cztery sale angiograficzne wyposażone zostały w najnowocześniejszą aparaturę diagnostyczną, pozwalającą na szybką, precyzyjną diagnostykę; zaś Sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego wyposażono jest w zaawansowaną technologicznie aparaturę pomiaru funkcji życiowych pacjenta.

szpital
/
Piotr Manasterski /
fot. materiały prasowe

Na najniższym poziomie obiektu znajdują się Centralna Sterylizatornia i Zakład Patomofrologii. Pierwszy z nich wyposażono w najbardziej nowoczesne urządzenia do mycia i dezynfekcji narzędzi, przyjazne środowisku i zoptymalizowane na niskiej zużycie wody i prądu. Zakład Patomorfologii reprezentuje zaś technologię spotykaną w najbardziej znanych ośrodkach patomorfologicznych na świecie.

Sale operacyjne zostały wyposażone w najnowsze rozwiązania dotyczące klimatyzacji i wentylacji z indywidualnymi nawiewami laminarnymi. Nowoczesny sprzęt, a także lampy, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne oparte, które znajdują się na Bloku Operacyjnym, to najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne stosowane na świecie.

Nowa infrastruktura to nowa jakość, wpływa na wzrost efektywności funkcjonowania szpitala, a nade wszystko skróci czas oczekiwania pacjenta na świadczenia specjalistyczne oraz pobyt chorego w szpitalu.

- Chcemy, by na terenie powiatów: wejherowskiego, lęborskiego i puckiego, którego mieszkańcy najczęściej korzystają z usług szpitala, obniżył się znacząco odsetek osób obciążonych chorobami cywilizacyjnymi. Ta inwestycja z pewnością ma szansę się do tego przyczynić. Nadrzędnym celem projektu jest otrzymanie przez pacjenta maksimum świadczeń medycznych w jednym miejscu, w jak najkrótszym czasie, aby też móc w pełni wrócić do pełnego zdrowia i tym samym powrócić jak najszybciej na rynek pracy – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, Prezes Zarządu „Szpitali Pomorskich”.

szpital
/
Piotr Manasterski /
fot. materiały prasowe

Projekt został zrealizowany w ramach projektu pn.:"Poprawa jakości i dostępności w diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych poprzez rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie". Jego wartość to blisko 141,7 mln zł, dofinansowanie unijne ze środków RPO WP 2014-2020:  69,5 mln zł, środki Samorządu Województwa Pomorskiego: ponad 60,2 mln zł, budżet państwa: 7,8 mln zł i wkład własny spółki: 4,1 mln zł.

Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń tworzą dwa oddziały. Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej jest integralną częścią Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń, a jego podstawową rolą jest kompleksowa diagnostyka i leczenie pacjentów z chorobami układu krążenia. W jego skład wchodzą: Oddział Intensywnej Terapii Kardiologicznej oraz Oddział Ogólny, a także pracownie diagnostyczne i zabiegowe: Elektrokardiografii i Testów Wysiłkowych, Echokardiografii, Elektroterapii i Elektrofizjologii Serca, Radiologii Zabiegowej i Kardiologii Inwazyjnej. Oddział Kardiochirurgii plasuje się w czołówce ośrodków o jednym z najniższych śmiertelności okołooperacyjnej w Polsce, potwierdzonej w rejestrze Krajowego Rejestru Operacji Kardiochirurgicznych. Ośrodek zajmuje się szerokim zakresem zabiegów chorób serca u dorosłych pacjentów oprócz przeszczepów serca, m.in.: wykonywanie bypasów na bijącym sercu, z małych dostępów, zabiegów zastawkowych z minidostępów i naprawczych zastawkowych, zabiegów TAVI przezskórnego wszczepiania zastawki aortalnej (bez rozcinania klatki piersiowej, znieczulenie miejscowe), wykonywanie procedur ogrzewania pozaustrojowego u chorych w skrajnej hipotermii.

Więcej informacji: www.szpitalepomorskie.eu