Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Ochrona własności intelektualnej kluczem do komercjalizacji.

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
dr inż. Magdalena Letun-Łątka – Dyrektor Centrum
Materiały prasowe

Synergia nauki z biznesem jest istotą powstawania najbardziej innowacyjnych i użytecznych społecznie rozwiązań. O tym, jak tę synergię osiągnąć rozmawiamy z Panią dr inż. Magdaleną Letun-Łątką – Dyrektor Centrum.

Politechnika Śląska znalazła się w czołówce najbardziej innowacyjnych podmiotów w Polsce według raportu Urzędu Patentowego RP. Uczelnia znajduje się na czwartym miejscu pod względem ilości uzyskanych patentów i jest to powód do dumy. Procedura patentowania na Politechnice Śląskiej jest konsekwentnie realizowana przez rzeczników patentowych Centrum Inkubacji i Transferu Technologii oraz rzecznika patentowego działającego przy JM Rektorze. Naszym celem jest ochrona rezultatów prac pracowników naukowych Politechniki Śląskiej, a co za tym idzie, systematyczny wzrost liczby chronionych rozwiązań, co widać w publikowanych rankingach i raportach – podsumowała dyrektor CITT dr inż. Magdalena Letun-Łątka. Pokazuje to, że innowacje i technologie, które tworzą zespoły badawcze Politechniki Śląskiej są potrzebne i mają ogromną szansę zostać wdrożone do otoczenia gospodarczego. 

Sukces projektu

„Top 100 Innovations” to flagowy projekt CITT. Jest to grupa wyselekcjonowanych dóbr intelektualnych o wysokim potencjale komercjalizacyjnym, które zostały opracowane przez pracowników naukowych Politechniki Śląskiej. Na jego sukces wpływa ciężka praca całego zespołu Centrum, bowiem projekt obejmuje szereg działań. Od kompleksowego zarządzania własnością intelektualną, poprzez opracowanie oferty, na wsparciu administracyjnym procesu komercjalizacji kończąc. Pracownicy naukowi coraz lepiej rozumieją, że kontakt z biznesem jest ważny, a biznes z kolei widzi, że nauka wsłuchuje się w ich potrzeby, co owocuje współpracą. W mojej ocenie synergia nauki z biznesem jest fundamentem i zawsze będę to powtarzać – mówi dr inż. Magdalena Letun-Łątka.

Własność intelektualna

Zarządzanie własnością intelektualną w Uczelni jest głównym zadaniem jednostek takich jak CITT. Wsparcie pracowników naukowych w zakresie ochrony własności intelektualnej, a także ewentualnych procesów jej komercjalizacji stanowi kluczowy aspekt działalności CITT. W tym celu Centrum prowadzi szereg spotkań, warsztatów czy też szkoleń, ponieważ bardzo ważne jest, aby uświadamiać naukowców jak działać i jak poruszać się w świecie komercjalizacji.

Pani dr inż. Magdalena Letun-Łątka – Dyrektor Centrum Inkubacji i Transferu Technologii  Politechniki Śląskiej za działalność na rzecz komercjalizacji dóbr intelektualnych oraz liczne sukcesy na polu synergii nauki z biznesem została laureatką nagrody Ambasador Innowacyjności przyznanej z ramienia Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki.

 

Martyna Papiernik

Politechnika Śląska logo
/
Materiały prasowe